Sondaż na zlecenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przeprowadziła pracownia IBRiS. Wzięła w nim udział wyjątkowo dużo ankietowanych - po 1000 osób w każdym województwie. Autorzy badania podkreślają, że listy wyborcze są jeszcze nieznane, dlatego w pytaniach podano nazwiska najbardziej prawdopodobnych kandydatów.
Wyniki badania wskazują, że na największe poparcie - średnio 34 proc. w każdym województwie może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Partię rządzącą najchętniej popierają mieszkańcy Podkarpacia (44 proc.) oraz województw mazowieckiego, małopolskiego i podlaskiego (38 proc.) i łódzkiego (35 proc.). Kolejne miejsce zajęła koalicja PO i Nowoczesnej z wynikiem średnio 26 proc. Największe poparcie Koalicja Obywatelska ma w województwach pomorskim (36 proc.), dolnośląskim (35 proc.), lubuskim (31 proc.) i opolskim (29 proc,).
Na wysokie poparcie może liczyć Polskie Stronnictwo Ludowe. Największe poparcie PSL uzyskało w woj. podlaskim (23 proc.). Z sondażu wynika, że na kandydatów Ludowców chciałoby głosować 12 proc. ankietowanych. Dobry wynik odnotował również Sojusz Lewicy Demokratycznej, który może liczyć na poparcie w wysokości 10 proc. SLD największe poparcie uzyskało w woj. lubuskim (18 proc.).
Czytaj też:
Kto wygra wybory w Warszawie? „Rzeczpospolita”: Szykuje się zacięta batalia