Pismo w tej sprawie wysłał dyrektor biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek do Zarządu Terenów Publicznych. Jak czytamy w „Gazecie Wyborczej” napisał, że „należy wprowadzić w zaproponowanej inskrypcji kilka zmian”.
Według informacji dziennikarzy gazety, Siwek zgłosił zastrzeżenia do sformułowania „w hołdzie”. W jego opinii wyrażenie to „przyjęło się odnosić” do osób walczących lub poległych za ojczyznę. Dyrektorowi nie spodobało się też określenie „Europejczyk”. „Określenie to, jak mniemam, zostało użyte dla podkreślenia przywiązania prof. Geremka do wartości europejskich, jednakże dalsza część dokładnie to opisuje” – stwierdził. Ma prawdopodobnie na myśli fragment inskrypcji: „wprowadzał Polskę do NATO oraz działał na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej”. Dodatkowo Siwkowi nie podoba się też nazwanie prof. Geremka „współtwórcą demokratycznej Polski”. Jego zdaniem należy zastąpić to określeniem „aktywny uczestnik przemian demokratycznych”.
– Przyznam, że jestem stanowiskiem IPN zdumiona. Określenie „Europejczyk” oznacza wierność wartościom kulturowym. Wbrew temu, co „mniema” dyr. Siwek, oznacza, że można się czuć Polakiem i Europejczykiem, nie uznając tych tożsamości za sprzeczne. Taka była postawa prof. Geremka – komentuje w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” dr Jolanta Kurska, dyrektor Fundacji im. Bronisława Geremka, która przygotowała treść napisu na tablicę.
Czytaj też:
Robert Biedroń tworzy projekt polityczny. „Jestem gotowy na wyzwanie”