Pytanie warszawskiego sądu, jak informuje Interia, dotyczy kwestii zgodności ustaw o SN, KRS i sądach powszechnych z Traktatem Europejskim. Ma związek z toczącym się przed Sądem Okręgowym w Warszawie procesem karnym. Według informacji podawanych przez polski portal, dotarło już do TSUE i otrzymało własną sygnaturę.
Z kolei we wtorek 4 września własne pytanie prejudycjalne do TSUE skierował Sąd Okręgowy w Łodzi. Pytał o możliwe naruszenie przez polskie przepisy zasady niezawisłości sędziowskiej. Chodziło dokładnie o obawę, czy za zasądzenie wyroku niekorzystnego dla Skarbu Państwa, sędzia nie będzie narażony na postępowanie dyscyplinarne w nowej izbie SN.
Pięć pytań z sierpnia
W czwartek 2 sierpnia Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w związku z pytaniem prawnym, które znalazło się na wokandzie sądu postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.
Pytania zadał skład powiększony Sądu Najwyższego, powołany do rozpoznania zagadnienia prawnego przedstawionego w sprawie z zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (sprawa w SN o sygn. III UZP 4/18).