Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, sędziowie, którzy ukończyli 65 lat, powinni złożyć oświadczenie o chęci dalszego orzekania. We wtorek 11 września Andrzej Duda ma podjąć decyzję, czy przedłuża okres orzekania 12 sędziom SN. W rozmowie z „Rzeczpospolitą”, Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej poinformował, że taką zgodę otrzymało już pięciu sędziów. Trzech pracuje w Izbie Cywilnej, a pozostali w Izbie Karnej i Pracy oraz Ubezpieczeń Społecznych. – Mam nadzieję, że pan Prezydent będzie konsekwentny, i da zgodę pozostałym siedmiu sędziom – stwierdził Zawistowski.
Uzupełnianie SN jeszcze potrwa
Jak przypomina „Rzeczpospolita”, we wspomnianej grupie 12 sędziów jest Józef Iwulski, czyli prezes Izby Pracy. Jego ewentualne odejście oznaczałoby konieczność wyznaczenia pełniącego obowiązki I prezesa SN. Co więcej, na razie nie jest możliwe powołanie nowych prezesów SN, ponieważ takie posunięcie niesie ze sobą konieczność wprowadzenia do organu ok. 40 nowych sędziów. KRS wybrała już wystarczającą ilość kandydatów, ale nie przedstawiono jeszcze wszystkich prezydentowi.
Oświadczenie prezydenta
Kancelaria Prezydenta wydała już oświadczenie w tej sprawie. Przypomniano, że „zgodnie z obowiązującym prawem, Prezydent RP mógł podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziów w ciągu 60 dni od otrzymania opinii Krajowej Rady Sądownictwa lub od dnia, w którym upłynął termin na przekazanie tych opinii”. „Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, brak rozstrzygnięcia Prezydenta RP w przedmiocie oświadczenia sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska skutkuje przejściem tego sędziego w stan spoczynku z upływem 60 dni od dnia otrzymania przez Prezydenta RP opinii KRS lub od dnia, do którego te opinie Prezydent RP powinien był otrzymać” – dodano.
twitterCzytaj też:
Jest stanowisko SN ws. wniosku Zbigniewa Ziobry do TK. Pisze o „rozgrywkach o utrzymanie władzy”