W sprawie możliwości wystąpienia Krajowej Rady Sądownictwa z ENCJ odbyło się tajne głosowanie. Jak podaje RMF FM, 7 sędziów było za wystąpieniem z organizacji, 9 zagłosowało przeciw takiemu rozwiązaniu, a 2 wstrzymało się od głosu.
Podczas nadzwyczajnego posiedzenia, które odbyło się w poniedziałek 17 września, Europejska Sieć Rad Sądownictwa podjęła decyzję o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej instytucji. ENCJ uznała, że polska RADA nie spełnia wymogów dotyczących "niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej".
Czym jest Europejska Sieć Rad Sądownictwa?
Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) to organizacja zrzeszająca 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejska często zasięga rady tego organu w kwestiach prawnych. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z tych, które w 2004 roku zakładały ENCJ. 21 czerwca delegacja Rady ENCJ przyjechała z wizytą do Polski, w trakcie której rozmawiano z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Drastyczne i całkowicie nieadekwatne środki?
W połowie sierpnia informowano, że delegacja instytucji, zaproponowała Członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS z powodu niespełniania wymogów ENCJ o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz zapewnianiu niezależności polskiego sądownictwa. Szef Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur twierdził wówczas, że są to drastyczne i całkowicie nieadekwatne środki. Tymczasem szef Holenderskiej Rady Sądownictwa Kees Sterk apelował o całkowite wykluczenie polskiej KRS z sieci. Tak się nie stało, jednak Leszek Mazur poinformował, że ENCJ zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji.
Czytaj też:
Małgorzata Gersdorf zdradziła, o czym rozmawiała z premierem Morawieckim