Papieska pielgrzymka na Litwę, Łotwę i do Estonii zaczęła się w sobotę i trwała do wtorku. Papież w drodze powrotnej wysłał depesze do prezydentów państw, nad którymi przelatywał. Telegram zaadresował m.in. do Andrzeja Dudy. „Przelatując nad Polską w drodze powrotnej do Rzymu, przesyłam serdeczne pozdrowienia Jego Ekscelencji i Pana rodakom. Prosząc o błogosławieństwo Wszechmogącego Boga dla narodu, ponawiam zapewnienie o moich modlitwach” – czytamy w depeszy opublikowanej w watykańskim serwisie vatican.va.
Porozumienie ogłoszone podczas pielgrzymki
Przypomnijmy, w sobotę ujawniono, że Watykan podpisał tymczasowe porozumienie z Chinami w sprawie nominacji biskupów. Jest to historyczna decyzja, ponieważ oba państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1951 roku. Za właściwe państwo kościelne Państwo Środka uznają Tajwan. Katolicy w Chinach, których jest blisko 12 milionów uznają organizację religijną podległą rządowi, która sama nominuje biskupów, bądź uznają zwierzchność Watykanu, czym narażają się na prześladowania ze strony władz.
Porozumienie, o którym poinformował Watykan, dotyczy właśnie kwestii nominacji biskupów. Dokument został podpisany przez wiceministra spraw zagranicznych Wang Chao i delegację watykańską pod przewodnictwem podsekretarza stanu do spraw stosunków z państwami, Antoine'a Camilleriego. Dotyczy on właśnie nominacji biskupów. Watykan podkreślił, że może się on przyczynić do rozwoju współpracy między krajami i stworzyć warunki do współpracy na poziomie bilateralnym. W myśl nowych zasad kandydatury przyszłych biskupów ma zatwierdzać rząd w Pekinie, po czym nazwiska duchownych zostaną przesłane do Ojca Świętego, który będzie wydawał dekrety o ich mianowaniu. W porozumieniu nie pojawiła się jednak kwestia nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Czytaj też:
Raport o pedofilii w niemieckim kościele. „Zbyt długo odwracaliśmy wzrok”