– Datą, która została określona przez Kongres USA, jest marzec przyszłego roku. Wtedy Pentagon został zobowiązany do przedstawienia Kongresowi rekomendacji w tej sprawie – wyjaśnił Błaszczak.
W czwartek, szef MON uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, podczas którego omawiany był proces wdrażania postanowień lipcowego szczytu NATO, kwestie dotyczące obrony kolektywnej, budżetów obronnych oraz programy wzmacniające zdolności obronne, w tym Inicjatywa Gotowości, tzw. 4x30. Minister Błaszczak uczestniczył w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem Szwecji i Finlandii na temat współpracy NATO – UE w zakresie europejskich inicjatyw obronnych oraz w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na temat obrony kolektywnej i odstraszania.
– Podczas dzisiejszego spotkania mówiliśmy o zagrożeniach wynikających z agresywnej postawy ze strony rosyjskiej. To niezwykle ważne, żeby mieć świadomość tych zagrożeń i znaleźć właściwą, i skuteczną odpowiedź. NATO jest solidarne i stanowi gwarancję bezpieczeństwa państw, które wchodzą w skład sojuszu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Kwaterze Głównej NATO.
Rosyjski cyberatak
– Rozmawialiśmy na temat sytuacji, jaka ma miejsce w Europie i na świecie w związku z agresywnym zachowaniem rosyjskim. Dziś minister obrony Królestwa Holandii przedstawiła informacje dotyczące kolejnego ataku cybernetycznego ze strony rosyjskiej. To już jest kolejny przejaw działań hybrydowych Rosji. Mówiliśmy o tym, jak przeciwdziałać tego rodzaju atakom. USA zadeklarowały swój udział w przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym. Polska jest gotowa do udziału w tych przedsięwzięciach – poinformował szef MON.
Czytaj też:
Prezydent Duda mówił o Tusku i Trumpie. Zapytano go, który z nich jest sympatyczniejszy