Na początku swojego wystąpienia rzeczniczka PiS Beata Mazurek wyliczyła zakres obowiązków Andrzeja Parafianowicza. Przypomniała, że od listopada 2007 roku do grudnia 2013 roku był on podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, szefem administracji podatkowej, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej, szefem Wywiadu Skarbowego oraz pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub Unii Europejskiej.
– Przez 6 lat Andrzej Parafianowicz był w Ministerstwie Finansów osobą odpowiedzialną za aparat skarbowy, za przeciwdziałanie nadużyciom finansowym i walkę z mafiami finansowymi. W naszej ocenie Parafianowicz to główna twarz nieudolności i nieefektywności w tej walce – podkreślała. – Za czasów pana Parafianowicza, który pełnił tak ważne funkcje i tak wiele funkcji, o których wspomniałam, Polska stała się rajem podatkowym – dodała później.
Towarzyszący jej Marcin Horała z komisji śledczej ds. VAT, zaznaczył, że to dopiero początek podobnych zawiadomień. – Pan Andrzej Parafianowicz oczywiście nie działał sam. Jest tylko tą osobą pierwszą, co do której można – badając dokumenty w ramach komisji śledczej – już powziąć uzasadnione podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków. art. 231 kk. „Jeżeli funkcjonariusz publiczny nie dopełniając obowiązków doprowadza do znacznej szkody w majątku publicznym” – zacytował. – Parafianowicz jest taką pierwszą osobą, co do której można taką odpowiedzialność indywidualną określić – dodał.
Jak zapowiedział przewodniczący komisji śledczej, wniosek jeszcze tego samego dnia miał wpłynąć do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Według jego słów, przesłuchanie Andrzeja Parafianowicza może nastąpić jeszcze w tym roku.
Ile straciło państwo?
Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że w latach 2008-2015 luka VAT wyniosła 250 mld złotych. Raport PwC „Wyłudzenia VAT - luka podatkowa w 2016 r. i prognoza na 2017 r”. wskazuje z kolei na szacunkową kwotę 265 mld złotych. Z raportu NIK wynika, że w 2017 r. dochody z podatku od towarów i usług wzrosły o 24 proc., czyli o 30 mld zł w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie obniżył się poziom luki podatkowej w VAT. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie konkluduje, że taka sytuacja jest wynikiem poprawy sytuacji gospodarczej, ale też większej ściągalności VAT dzięki przyjętym nowym rozwiązaniom uszczelniającym tę procedurę.
Czytaj też:
Wiceszef komisji śledczej ds. VAT uderza w PO: Jej ministrowie odpowiadają za gigantyczny rabunek