– Dziękuję za tę piękną uroczystość. Dziękuję, że przyszliście państwo z biało-czerwonymi sztandarami. Że jest las biało-czerwonych flag. Że w tak niesamowity sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, suwerenną Polskę – mówił prezydent. Andrzej Duda wspomniał tych, którzy przez dziesiątki lat przyczyniali się do odzyskania i budowy wolnej Polski. Prezydent podkreślił, że obchody przy Grobie Nieznanego Żołnierza mają charakter szczególny. Przywołał historię anonimowego, nastoletniego obrońcy Lwowa.
„To są nasi bohaterowie”
– Jakże jesteśmy im wdzięczni. Jakże głęboki hołd im wszystkim jesteśmy winni – zaznaczył prezydent. – To są nasi bohaterowie. Niezapomniani. Których pamięć będzie w naszym kraju czczona wiecznie – mówił Andrzej Duda. Prezydent wspomniał Ojców Niepodległości – Dmowskiego, Witosa, Paderewskiego, Piłsudskiego, Daszyńskiego. –
. I odzyskali ją – podkreślił.–
. O czym przekonała się także i II RP, która po ponad 20 latach została pokonana przez najeźdźców – Rosjan i Niemców. Jak trudno było później tę niepodległość odzyskać – zaznaczył prezydent. – Chciałbym, żebyśmy zawsze potrafili być tak razem. Wierzę, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas – mówi Duda. – Bo w sercu każdego z nas jest miejsce dla Polski – dodał prezydent. Zgromadzeni zareagowali oklaskami. Prezydent wspomniał o konieczności budowy sojuszy, wzmacniania gospodarki i jednoczenia społeczeństwa.Odbudowa Pałacu Saskiego
– Chciałbym, żebyśmy nawiązali przez następne sto lat do tego wielkiego procesu, jaki został dokonany w II RP, którą odbudowano z niebytu zupełnego – wskazał Duda. – Chciałbym, żeby symbolem powrotu do tego była odbudowa Pałacu Saskiego, którą tutaj dzisiaj inaugurujemy – zapowiedział. Jak wskazał, budynek ma być publicznie dla wszystkich dostępny. – Chciałbym, żeby patrząc na swoją ojczyznę za sto lat, Polacy mogli powiedzieć: ci ludzie dobrze przysłużyli się Polsce, byli odpowiedzialnymi obywatelami. Tego życzę sobie i wam, byśmy potrafili tak pracować i służyć ojczyźnie, żeby wnuki i prawnuki mogły być z nas dumne – mówił prezydent.
– Życzę, by Pan Bóg zawsze miał naszą Ojczyznę w opiece. Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Polska – zakończył prezydent Andrzej Duda.
Czytaj też:
NA ŻYWO: Święto Niepodległości 11 listopada