Kandydaturę Mikołaja Pawlaka poparło 230 posłów, 185 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.
Mikołaj Pawlak ukończył prawo i prawo kanoniczne na KUL. W latach 2005-2016 pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych. Od 2006 roku jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi. Od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką. Od czerwca 2016 r. jest dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W środę 21 listopada kandydatura Pawlaka została zaakceptowana i przegłosowana przez sejmowe komisje komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży. Opozycja zgłaszała, że kandydat nie spełnia wymogów formalnych, ponieważ nie ma pięcioletniego doświadczenia w pracy z dziećmi lub na rzecz dzieci. - Mam świadomość, że przedstawieni dotychczas parlamentowi moi poprzednicy reprezentowali zacne profesje, są specjalistami w swoich dziedzinach. Mieliśmy do czynienia z lekarzem, z naukowcem, z socjologiem.(...) Dzisiaj mają państwo do czynienia z prawnikiem. Być może prawnik jest tą osobą, która w najtrudniejszych sprawach dotyczących dzieci, będzie odpowiednią osobą - mówił Pawlak dodając, że jest wierny zasadzie Janusza Korczaka, że prawo powinno wziąć dzieci w opiekę.
Problemy z obsadzeniem stanowiska RPD
Agnieszka Dudzińska najpierw została odrzucona przez Sejm, a w drugiej próbie wyboru przez Senat. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez dziennikarza tygodnika „Wprost” Artura Grabka, jej kandydatura miała zostać zablokowana tuż przed głosowaniem przez kierownictwo partii. Miało to mieć związek z rozmowami koalicyjnymi dotyczącymi zarządzania sejmikiem dolnośląskim i żądaniem wyznaczenia na Rzecznika Praw Dziecka osoby o konserwatywnych, bliskich kościołowi poglądach. Wcześniej, ze względu na oskarżenia o plagiat i korzystania z nieprzysługującego jej tytułu psychologa, z kandydowania zrezygnowała Sabina Zalewska.