W piątek 23 listopada 2018 roku w godzinach wieczornych Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt „dotyczy przepisów odnoszących się do przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, po osiągnięciu określonego wieku tj. 65 lat; umożliwienia dalszego zajmowania stanowiska sędziego, jeżeli osoba zainteresowana uzyska stosowną zgodę wskazanego organu władzy wykonawczej (Prezydenta RP)”. Za głosowało 57 senatorów, przeciw było 26. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Senat pracuje nad nowelizacją ustawy
W czwartek 22 listopada projektem ustawy zajęły się senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. Senatorowie zarekomendowali Izbie przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Komisja nie uwzględniła wniosków opozycji m.in. senatora Jana Rulewskiego o przerwę w obradach do następnego dnia i umożliwienie przybycia na posiedzenie przedstawiciela prezydenta oraz przedstawicieli zainteresowanych organów. Swoje uwagi przedstawiło Biuro Legislacyjne, które wykazało m.in. że niektóre przepisy są nieprecyzyjne. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podkreślił, że w nowelizacji zawarte są przepisy, które realizują obowiązki wynikające z postanowienia TSUE tzw. środka tymczasowego z 19 października, a że trzeba te obowiązki wykonać wynika z członkostwa Polski w UE.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym
21 listopada 2018 roku informowaliśmy, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Posłowie po godz. 16 przegłosowali zgłoszony przez PiS projekt. Głosowało łącznie 400 posłów. Za przyjęciem nowelizacji ustawy o SN było 215 posłów, przeciw 161, a 24 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Przegłosowana nowelizacja, oprócz odwrócenia tzw. emerytalnej czystki w SN zakłada przywrócenie I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Sejm odrzucił poprawki opozycji.
twitterCzytaj też:
Komisja Senatu zajęła stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o SN