Wśród ustaw podpisanych w czwartek przez Andrzeja Dudę jest ta „o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług”. Tym samym wyższe stawki VAT pozostaną na poziomie 23 i 8 proc. Portal money.pl przypomina, że wspomniane stawki miały funkcjonować jedynie tymczasowo. Kolejne rządy zapowiadały, że utrzymają się do końca bieżącego roku.
Ile straci na tym gospodarstwo domowe?
Money.pl przywołał przy okazji obietnicę Beaty Szydło, która podczas konwencji wyborczej w 2015 roku obiecywała obniżkę wspomnianych stawek. Przypomnijmy, o ich podniesieniu zadecydowano w 2011 roku, gdy rządziła koalicja PO-PSL. Niższe stawki miały zostać przywrócone dwa lata później, jednak ostatecznie „tymczasowe” podwyżki zostały przedłużone do końca 2016 roku. Działania poprzedników kontynuuje PiS, który zadecydował, że VAT na poziomie 23 proc. i 8 proc. będzie funkcjonował przez cały 2019 rok.
Portal powołując się na dane GUS przypomniał, że w Polsce jest około 14 mln gospodarstw domowych. Wyliczono przy tym, że przez wyższe stawki każde z nich straci około 500 zł przez rok.