Dzień 6 stycznia to w kościele katolickim dzień Objawienia Pańskiego, w Polsce tradycyjnie nazywany Świętem Trzech Króli. Zgodnie z przyjętą tradycją, w święto Trzech Króli święci się w kościołach kredę oraz kadzidło. Po mszy świętej okadza się mieszkanie, ponieważ zgodnie z wierzeniami w ten sposób można się uchronić od nieszczęść. Z kolei kredy używa się do znaczenia drzwi do domów czy mieszkań. Na większości z nich znajdziemy formę „K+M+B oraz datę”. Jest to nawiązanie do imion trzech mędrców, którzy przybyli ze Wschodu - Kacpra, Melchiora oraz Baltazara.
Warto jednak zwrócić uwagę, że ich imiona nie pojawiają się w żadnej ewangelii. Legenda ta powstała dopiero w okresie średniowiecznym. Forma „K+M+B” jest bowiem błędnym rozumieniem znacznie starszego skrótu „C+M+B” pochodzącego od „Christus Mansionem Benedicat”, co oznacza „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Tak więc na drzwiach naszych mieszkań powinien widnieć napis „C+M+B”.
Co ciekawe, wielu katolików wierzy, że zwyczaj pisania kredą na drzwiach pochodzi jeszcze ze Starego Testamentu. W księdze Wyjścia znajdziemy bowiem fragment, w którym Bóg nakazał Izraelitom naznaczyć drzwi swoich domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary Bożej.
Czytaj też:
Artur Szpilka utknął z psem pod Śnieżką. „Masakra! Takiej pogody to jeszcze nie widziałem”