Partia Barbary Nowackiej 6 stycznia rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem rozdziału Kościoła od państwa. Celem projektu jest m.in. doprowadzenie do zaprzestania finansowania lekcji religii ze środków publicznych, zapewnienie neutralności światopoglądowej w ramach systemu edukacji, zaprzestanie finansowania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych oraz likwidacja Funduszu Kościelnego, likwidacja wspólnych komisji rządowo-kościelnych i ustanowienie jednej komisji złożonej z przedstawicieli rządu, kościołów, związków wyznaniowych oraz organizacji świeckich skupiających agnostyków i ateistów.
Co na to Polacy?
Co sądzą na ten temat Polacy? Na pytanie o to, czy lekcje religii należy finansować z budżetu państwa, odpowiedzieli respondenci w sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Większość badanych - 56 proc. wskazało, że państwo nie powinno płacić za lekcje religii. Za utrzymaniem ich finansowania ze środków budżetowych opowiedziało się 27,9 proc. badanych. Odpowiedź „Nie wiem/trudno powiedzieć” wskazało 16,6 proc. badanych. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Badanie SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 8-9 stycznia 2019 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.
Czytaj też:
Siemoniak o pomyśle Nowackiej: PO nie pójdzie na wojnę z Kościołem