W komunikacie wydanym na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzeżono, że szlaki położone w dolinach są dobrze przetarte, ale w wielu miejscach są mocno oblodzone i bardzo śliskie. W Tatrach wieje silny wiatr, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. W wyższych partiach gór, śnieg na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego.
Jak czytamy dalej, pod ścianami i w zagłębieniach terenowych utworzyły się depozyty z naniesionego przez wiatr śniegu. Poruszanie się w górach w warunkach zimowych wymaga bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane.
TPN przypomina, że przed wyjściem w góry trzeba koniecznie sprawdzić prognozę pogody, odpowiednio się przygotować i zawsze być przygotowanym na to, że nastąpić może nagłe załamanie pogody i dodatkowe utrudnienia jak śnieg, deszcz czy silny wiatr.
Zamknięcie szlaków
-
Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.
-
Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia jest zamknięta.
-
W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
-
-
Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
-
Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
-
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko
- Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte
Czytaj też:
Piątek znów strzela! Niesamowita seria Polaka trwaCzytaj też:
Obdam w Holandii. Z kanału wyłowiono ciała czworga Polaków