Spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog"
W niedzielę 7 kwietnia 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie ws. podwyżek dla nauczycieli, w którym uczestniczyli: wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceminister edukacji Maciej Kopeć, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak podaje RMF24, stronę związkową reprezentowali m.in.: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz i przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa.
ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu
Propozycje rządu zostały odrzucone przez dwie centrale związkowe – Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przyjęła je natomiast „Solidarność”.
Sławomir Broniarz: „Zaczynamy strajk”
„Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ. Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk" – napisał Sławomir Broniarz na Twitterze.
Czego domagają się nauczyciele? – postulaty, podwyżki
Początkowo przedstawiciele nauczycieli domagali się podwyżki w wysokości 1000 zł dla pracowników pedagogicznych. Chcieli także zwiększenia nakładów na oświatę z budżetu, zmiany oceny pracy nauczycieli i zmiany ścieżki awansu. Dodatkowo domagały się dymisji minister edukacji Anny Zalewskiej. W trakcie negocjacji ZNP i FZZ zmodyfikowały oczekiwania. Teraz postulują o 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury – 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września bieżącego roku.
Propozycję rządu przyjęła „Solidarność” – postulaty, wzrost wynagrodzeń
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” poinformowała, że rząd zgodził się na 15 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli w tym roku, zmianę systemu wynagradzania, który ma obowiązywać już w 2020 r. (według propozycji „Solidarności” pensje nauczycieli mają być powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej), powrót do przepisów dotyczących oceny pracy sprzed września 2018 r., skrócenie ścieżki awansu zawodowego, określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo, który ma wynosić 300 zł oraz przyznanie tzw. godzin do dyspozycji dyrektora, aby w praktyce wyeliminować godziny „karciane”. – Stanowczo dementujemy pogłoski, które publikowane są na portalach społecznościowych, że KSOiW NSZZ „Solidarność” zgodziła się na zwiększenie nauczycielom pensum oraz zabranie dodatków. Nie było i nie będzie naszej zgody na takie propozycje rządu – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.
Do kiedy potrwa strajk nauczycieli?
Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że 8 kwietnia 2019 roku nauczyciele rozpoczynają bezterminowy strajk.
Ile przedszkoli i szkół bierze udział w strajku?
Według ZNP zamiar udziału w strajku zadeklarowało prawie 80 procent placówek.
Strajk nauczycieli. Co w tej sytuacji mogą zrobić rodzice uczniów?
Warszawa
W stolicy zamkniętych może być ponad 150 przedszkoli, 100 szkół podstawowych i ponad 30 liceów. Ponad 170 szkół i zespołów zadeklarowało, że są w stanie - przynajmniej częściowo - przeprowadzić zajęcia opiekuńcze. Z informacji ratusza wynika, są to m.in. 83 szkoły podstawowe, 37 liceów ogólnokształcących oraz 41 zespołów szkół. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy przedszkoli - zamknięta może być nawet co druga placówka. - Tam, gdzie pracodawcy mają możliwości prawne i możliwość lokalowe, aby zgodzili się na przyjście pracowników z dziećmi do pracy - zaapelowała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
Gdańsk
Dołączenie do strajku w Gdańsku zapowiedziało 127 szkół i przedszkoli, a wiec blisko 60 proc. - Deklarację wsparcia szkół i przedszkoli wyrazili pracownicy miejskich jednostek kultury i sportu. Oferują zarówno możliwość realizacji dodatkowych zajęć na terenie placówek, jak i szereg wydarzeń dedykowanych najmłodszym. O bezpieczeństwo dbać będą policjanci i strażnicy miejscy - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Kraków
Większość krakowskich szkół zadeklarowała gotowość do strajku. Opiekę w budynkach może zorgniazować połowa z 317 placówek. Urzędnicy radzą rodzicom, by w miarę możliwości znaleźli opiekę dla dzieci i nie posyłali ich do szkół. Przyznają bowiem, że miasto nie ma alternatywy dla zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom.
Wrocław
We Wrocławiu do strajku zamierza przystąpić około 85 proc. placówek. Zamknięte mogą zostać wszystkie przedszkola, jeśli strajk dojdzie do skutku. - Miejskie spółki zaoferowały dzieciom i ich opiekunom zwiedzanie ZOO, Hydropolis, a także zajęcie w MPK czy Wrocławskim Parku Technologicznym - powiedziała wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska. - Chcemy maksymalnie pomóc rodzicom przetrwać ten trudny czas. O to samo proszę także innych wrocławskich pracodawców. Jeśli to tylko jest możliwe w państwa korporacjach, firmach, czy zakładach pracy - proszę o wyrozumiałość dla rodziców. Pomóżmy sobie nawzajem w tych dniach - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Lublin
Gotowość do strajku w Lublinie zadeklarowało 118 szkół. Tutaj również władze miasta zaapelowały do pracodawców o wyrozumiałość. - Zwracamy się z apelem do pracodawców, aby wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników i umożliwili im opiekę nad dziećmi w czasie strajku. Czy poprzez danie urlopu, czy zgodę na przyprowadzenie dzieci do pracy - mówi Marta Wcisło, wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapewnia, że nauczyciele nie stracą finansowo, jeśli zdecydują się wziąć udział w strajku.
Poznań
W Poznaniu ponad 80 proc. z 251 szkół zamierza przystąpić do strajku. W urzędzie miasta powołano specjalny zespół, który opracował ofertę zajęć dodatkowych. Dziś od rana działa też infolinia dla rodziców.Czytaj też:
Rozpoczął się strajk nauczycieli, na Twitterze zawrzało. „Całkowity blamaż rządu PiS”, „Walczcie z terrorem ZNP”