Z komunikatu, którego treść opublikowała „Gazeta Polska Codziennie” wynika, że 9 września 2009 r. podsekretarz stanu w MON informował szefa resortu, że„remont samolotów Tu-154M jest również nadzorowany przez II Departament Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej z Zagranicą Federacji Rosyjskiej, który wyraził zgodę na dokonanie remontu samolotów w OAO Aviacor Samara. Podkomisja podkreśliła, że Federalną Służbą Wojskowo-Technicznej Współpracy kierują funkcjonariusze rosyjskich służb specjalnych.
Na tej podstawie podkomisja ustaliła, że kierownictwo MON powinno wiedzieć, iż wybierając wskazane przez stronę rosyjską konsorcjum, oddaje remont samolotów przewożących najważniejsze osoby w państwie w ręce rosyjskich służb specjalnych - czytamy na łamach „Gazety Polskiej Codziennie”. W oświadczeniu podkomisji zaznaczono, że w szczególności analizowano działania, które doprowadziły do powierzenia remontu wskazanemu przez stronę rosyjską konsorcjum firm MAW-Telecom i Polit-Elektronik, współdziałającemu z zakładami Aviacor w Samarze.
Katastrofa smoleńska
10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj rozbił się wojskowy samolot Tupolew Tu-154M. Na pokładzie znajdowała się polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Katastrofy nie przeżył żaden spośród 96 pasażerów.
Czytaj też:
Macierewicz: Mamy materiał dowodowy bezspornie stwierdzający, że Tu-154 został wysadzony w powietrze