Oświadczenie w sprawie wydał Instytut Ordo Iuris, który złożył pozew w imieniu mężczyzny zwolnionego przez IKEA. Jak czytamy w komunikacie, stracił on pracę po tym, jak na firmowym forum internetowym skrytykował ideologię ruchu LGBT posiłkując się cytatami z Pisma Świętego. „Ta wypowiedź stała się przyczyną bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę Tomasza K. Konsekwencje w postaci upomnienia spotkały też osoby, które »polubiły« wspomniany wpis na forum” – przekazano w oświadczeniu.
Odwołanie do religii a zasady współżycia społecznego
Przedstawiciele Ordo Iuris podkreślili, że decyzja IKEA „stanowi wyraz różnicowania pracowników ze względu na wyznanie”. „Narusza ona również regulamin firmy zakazujący dyskryminacji z powodu wyznawanej religii. Z racji, że wpis został opublikowany na wewnętrznym forum przedsiębiorstwa, nie może on być w żaden sposób utożsamiany z poglądami władz Ikei” – dodano.
Instytut powołał się również na treść wypowiedzenia, w którym IKEA argumentowała, że pracownik został zwolniony z powodu naruszenia wewnętrznych regulaminów firmy oraz „naruszenia zasad współżycia społecznego”. „W opinii prawników Ordo Iuris przyczyny zwolnienia wskazane przez pracodawcę są nieprawdziwe. Nie znajdują one odzwierciedlenia w rzeczywistości i stanowią arbitralną oraz subiektywną ocenę Ikei, której poddane zostały wyłącznie światopogląd, wiara i religia pracownika” – czytamy w oświadczeniu Ordo Iuris.
Dalej Instytut argumentował, że zachowanie zgodne lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego jest równoważne z normami społecznymi oraz wartościami akceptowanymi lub odrzucanymi przez określone społeczeństwo. „Wyrażanie przez pracownika opinii odnośnie praktyk osób homoseksualnych w oparciu o nauczanie Kościoła katolickiego oraz przy odwołaniu do wyznawanej religii nie może zostać uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego” – dodano. W komunikacie podkreślono, że zwolniony pracownik cieszył się dobrą opinią wśród innych pracowników oraz klientów, za co był nagradzany poprzez podnoszenie pensji.
Naruszenie konstytucji?
W oświadczeniu Ordo Iuris powołano się również na regulacje prawne. „Działanie Ikei narusza szereg przepisów o charakterze krajowym, w szczególności przepisów prawa Konstytucji RP, tj. art. 54 dotyczący wolności posiadania i głoszenia poglądów oraz art. 53 regulujący wolność sumienia i wyznania. Działanie Ikei naruszyły też przepisy prawa pracy dot. zakazu dyskryminacji ze względu na posiadane poglądy oraz wyznawaną religię wyrażone w art. 11 oraz 18 Kodeksu pracy. W opinii prawników Ordo Iuris, Ikea naruszyła również art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w myśl którego, każdy ma prawo do wyrażania opinii, a więc i posiadania poglądów oraz ich nieskrępowanego głoszenia” – podsumowano.
Co na to IKEA?
Komunikat w sprawie wydała już IKEA. Firma przekazała, że zazwyczaj nie komentuje spraw personalnych, do których należy zwolnienie pracownika. „Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika” – przekazała dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail, Katarzyna Broniarek. „Natomiast w przypadku gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce” – dodała.