"Jest grupa sprawców o psychopatycznym rysie osobowości, którzy są bezwzględni i cyniczni; którzy zawsze, kiedy wyjdą na wolność, będą zagrożeniem, tykającą bombą zegarową" - dodał.
Minister przypomniał, że obecnie sprawcy skazani na kary dożywocia mogą starać się o przepustki po odbyciu określonej części kary lub o warunkowe przedterminowe zwolnienie. "My chcemy tę sytuację zmienić" - podkreślił minister.
Minister Ziobro opowiada się za "pozostawieniem takiej formy dożywotniego pozbawienia wolności, które nie zamyka powrotu do normalności, gdy skazany dokona jakiejś przemiany własnego życia", chce jednak, by można było orzekać bezwzględne dożywocie dla "przestępców, których wypuszczenie stanowi zagrożenie dla otoczenia".
"Nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem kary śmierci za najokrutniejsze zbrodnie i morderstwa, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której sprawcy z pełną premedytacją mordują i odbierają niewinne życie osoby" - powiedział minister.
"Natomiast w realiach europejskich nie ma w tej chwili możliwości wprowadzenia takiej kary i my z tymi realiami się liczymy. Byłoby rzeczą niepoważną, gdyby tego stanu nie zauważać, stanu prawnego, który Polska zobowiązała się respektować" - dodał.
Minister wyraził nadzieję, że "w Europie przyjdzie czas na refleksję w tym względzie, podobnie jak było kiedyś w Stanach Zjednoczonych, gdzie kara śmierci była zakazana i było moratorium na jej wykonanie, od którego odstąpiono".
Kodeks karny nie przewiduje kary śmieci, a od 1988 r. kara ta nie jest w Polsce wykonywana; została zastąpiona karą dożywotniego pozbawienia wolności.
Wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa zapowiedziała w czwartek w Sejmie, że resort sprawiedliwości przedłoży Komitetowi Rady Ministrów założenia nowej polityki karnej. Wśród nich jest m.in. możliwość orzeczenia przez sąd całkowitego zakazu stosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia m.in. dla sprawców skazanych na dożywocie.
pap, ss