Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że dla opozycji najbardziej korzystna formuła startu w wyborach to utworzenie dwóch bloków: centrowego oraz lewicowego. Koalicja PO-Nowoczesna-PSL mogłaby liczyć na 31,3 proc. głosów. Na formację utworzoną przez polityków SLD, Wiosny i Razem zagłosowałoby 12,3 proc. respondentów. Ponieważ PiS w takim układzie może liczyć na 43,2 proc. głosów, oznacza to, że opozycja wspólnie zebrałaby 43,6 proc. głosów.
W sytuacji, gdyby wszystkie partie opozycyjne zdecydowały się na samodzielny start zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem w wysokości 43 proc. Najlepszy wynik wśród opozycji odnotowałaby Platforma Obywatelską, dla której poparcie zadeklarowało 26,1 proc. badanych. Do Sejmu dostałoby się także SLD, z poparciem w wysokości 5,9 proc. Poselskich mandatów nie otrzymaliby politycy PSL (4,4 proc. poparcia), Wiosny Biedronia (4,2 proc.), partii KORWiN (3,7 proc. poparcia) oraz ruchu Kukiz'15 (3,1 proc. poparcia).
W przypadku utworzenia wielkiej koalicji (takiej jak w wyborach do PE, gdy PO startowało m.in. razem z Nowoczesną, PSL i SLD) opozycja mogłaby liczyć na poparcie w wysokości 38,5 proc. Z kolei oddanie głosu na lewicową listę Wiosny i Razem zadeklarowało 8 proc. badanych. Zwycięzcą wyborów także zostałoby Prawo i Sprawiedliwość, na które chce głosować 42,7 proc. ankietowanych. Poniżej progu wyborczego znalazły się KORWiN (3 proc. poparcia) oraz ruch Kukiz'15 (2,9 proc. poparcia).
Jeśli PSL zdecydowałoby się na samodzielny start w wyborach, nieznacznie przekroczyłoby próg wyborczy - Ludowcy mogliby liczyć na poparcie w wysokości 5,4 proc. W tym przypadku także wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem w wysokości 42,6 proc. Opozycyjna koalicja PO-Nowoczesna-SLD moglaby liczyć na 33,9 proc. głosów. Do Sejmu nie dostaliby się politycy KORWiNa (4,4 proc. poparcia), Wiosny i Razem (4,3 proc. poparcia) oraz Kukiz'15 (2,4 proc. poparcia).