„Le Figaro”, „Washington Post”, „Die Welt”, „L'Opinion”, „El Mundo”, „Le Soir”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express" – to tytuły, które w weekend, gdy obchodzona jest rocznica wybuchu II wojny światowej, przypomną, jak 80 lat temu prasa informowała o ataku Niemiec na Polskę. Poza prezentacją okładek z 1939 roku, na łamach światowych tytułów opublikowane zostaną teksty wybitnych historyków, filozofów idei, ludzi kultury, ale też polityków.
Wśród autorów są m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Ich publikacje dotyczą zarówno tego, co stało się 1 września 1939 roku, ale też historii Polski w kolejnych 80 latach po wybuchu wojny. I tak – prezydent pisze o ataku na Wieluń jako zbrodni wojennej, premier o konsekwencjach, które spotkały Polskę po II wojnie światowej, a minister Piotr Gliński o stratach, które dotknęły polską kulturę. "Jałta nie była historyczną koniecznością, lecz polityczną decyzją wielkich mocarstw. Roosevelt ustąpił Stalinowi. Polska zapłaciła straszną cenę za obronę świata Zachodu w 1939 roku" – można przeczytać w tekście Mateusza Morawieckiego.
„O Polsce opowiadają nie tylko Polacy, ale także wybitni historycy o światowej renomie: Sir Anthony Beevor, Roger Moorhouse, Allan Paul, Jack Fairweather, Dermond Turing, Marco Patricelli, Jochen Böhler. To oni stawiają tezę: »Polska została zdradzona«” – piszą autorzy projektu, który zrealizowany został przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, a powstał dzięki Polskiej Fundacji Narodowej. Konsultantem historycznym projektu był prof. Wojciech Roszkowski.
Czytaj też:
Wiceprezydent USA wygłosi przemówienie na placu Piłsudskiego