„Z przyjemnością informujemy, że Centrum Edukacji Mundurowej uzyskało od Zespołu SABATON, zgodę na odtwarzanie i używanie praw do utworu „40:1” zespołu SABATON. Tym samym utwór „40:1”, za zgodą autorów, staje się oficjalnym hymnem szkoły” – napisało Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.
Jak informuje lokalne Radio 5, pomysł na tak nietypowy hymn wyszedł od majora Piotra Półbratka, szefa sztabu 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich, która to jednostka sprawuje patronat nad ełcką szkołą mundurową.
Szkoła skontaktowała się z menadżerem zespołu, z którym ustaliła dokładne warunki jego wykorzystania, w tym dlaczego i w jakich sytuacjach utwór ma być wykorzystywany. Placówka musiała zapewnić, że nie będzie wykorzystywać utworu w celach politycznych. W końcu otrzymała pisemną zgodę na wykorzystanie utworu.
– Zależało nam na tym, żeby wybierając taki utwór pokazać, że jesteśmy sławni nie tylko u siebie w kraju, ale o waleczności Polaków wiedzą i pamiętają też inne narody. Chodzi nam o wychowanie patriotyczne, ale też pójście z duchem czasu – mówiła Agnieszka Pasko, dyrektor CEM-u w rozmowie z lokalnym Radiem 5. – To jest zespół, który przyciąga dziesiątki tysięcy ludzi na koncerty. Więc praktycznie nie ma takiego młodego człowieka, który nie słyszałby o zespole Sabaton. Myślę, że zrobiliśmy dzieciom dużą niespodziankę – dodała.
Jak informuje Radio 5, dyrektor Pasko zdradziła również. że trwają rozmowy z zespołem na temat wizyty w Ełku i spotkania z kadetami Centrum Edukacji Mundurowej.
Utwór Sabatonu inspirowany jest obroną Wizny, bitwą z czasów kampanii wrześniowej, która często nazywana jest polskimi Termopilami. Obrońcami dowodził Władysław Raginis, który jest patronem Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.
Czytaj też:
Raginis kontra Guderian, czyli polskie Termopile. 80 lat temu miała miejsce heroiczna obrona Wizny