W lipcu 2019 roku o udostępnienie wytycznych Prokuratury Krajowej zwróciła się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Joanna Scheuring-Wielgus. Tłumaczyła, że z jej informacji wynika, że dokument przedstawia wytyczne dotyczące prowadzenia spraw dotyczących przestępstw seksualnych duchownych. W rozmowie z portalem Gazeta.pl posłanka poinformowała, że usłyszał o tym najpierw współpracujący z nią adwokat Artur Nowak (jeden z bohaterów filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego). We wrześniu Scheuring-Wielgus otrzymała odpowiedź. Zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski podał, że „w przedmiotowej sprawie nie były wydawane wytyczne, o których mowa w zapytaniu”.
Dziennikarz portalu Gazeta.pl Marcin Kozłowski informuje, że dokument o tej sygnaturze istnieje i powstał w Prokuraturze Krajowej. Ma on traktować o tym, jak powinni zachowywać się prokuratorzy, jeżeli Kościół dysponuje przydatnymi dla śledczych dokumentami w aktach procesu kanonicznego, czyli również w przypadku karnego usunięcia ze stanu kapłańskiego księży, którym zarzuca się czyny pedofilskie.
„Kościół rządzi się w swych sprawach własnym prawem”
Prokuratura Krajowa skierowała pismo do prokuratur regionalnych 23 stycznia 2019 roku. Jak czytamy w dokumencie, „zasada autonomii wymaga, aby organy państwa w swoich relacjach z instytucjami kościelnymi opierały się na współdziałaniu, rezygnując z wykorzystywania swoich uprawnień władczych w sposób antagonistyczny”. Powołano się też na przepisy mówiące o tym, że „Kościół rządzi się w swych sprawach własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz zarządza swoimi sprawami”.
„Decyzja o wydaniu postanowienia o żądaniu akt lub dokumentów z procesu kanonicznego powinna być podejmowana z rozwagą, jako potencjalnie pozostająca w kolizji z autonomią (władzy – red.) jurysdykcyjnej Kościoła” – czytamy. „Prokurator, uznając, że określone dokumenty wytworzone w procesie kanonicznym będą stanowić przydatny dowód w postępowaniu karnym, powinien zatem w pierwszej kolejności wystąpić ze stosownym wnioskiem do władz kościelnych. (...) Decyzja władz kościelnych w tym przedmiocie należy do sfery ich autonomii. Sędzia kościelny może wyrazić zgodę jedynie na przekazanie kserokopii dokumentu (...) albo całkowicie odmówić zgody, powołując się na dobro procesu kanonicznego” – podkreśliła dalej Prokuratura Krajowa.
Całe pismo przeczytać można na stronie internetowej Gazeta.pl.