O śmierci Jana Szyszki poinformował na Twitterze Andrzej Duda. Krystyna Pawłowicz najpierw w emocjonalnym wpisie pożegnała byłego ministra środowiska, a w kolejnym zaatakowała dziennikarzy. „TVN pewnie się cieszy, wczoraj wieczorem wściekłe szczuli na profesora Szyszkę. Profesor jako człowiek wrażliwy tego już nie mógł znieść” – stwierdziła posłanka. „Zaszczuliście kolejnego wybitnego patriotę. Cieszycie się TVN, co?” – dodała.
Do śmierci Szyszki odnieśli się także inni politycy, którzy pożegnali go za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Beata Szydło
Krystyna Pawłowicz
Małgorzata Kidawa-Błońska
Mateusz Morawiecki
Joachim Brudziński
Ryszard Terlecki
Henryk Kowalczyk
Beata Kempa
Piotr Gliński
Michał Szpądrowski, współpracownik Mariusza Kamińskiego
Jan Krzysztof Ardanowski
Jadwiga Wiśniewska, europosłanka
Co mówił Szyszko o żłobkach?
Jan Szyszko w trakcie debaty wyborczej w Pruszkowie mówił w zaskakującym tonie o budowie przedszkoli i żłobków. Były minister środowiska stwierdził, że są one „spuścizną po poprzednim systemie, komunistycznym, ale również po rządach Platformy Obywatelskiej i PSL-u”. Dziennikarki pytały go o to podczas konferencji prasowej w Warszawie.
– Największym problemem w ogóle Polski są sprawy związane z demografią. Gdy PiS obejmował rządu, dzietność kobiet w Polsce była najniższa na świecie. Byliśmy narodem zwijającym się demograficznej – mówił były minister. Polityk stwierdził, że programy społeczne PiS były „koniecznością” i „nikt nie kwestionuje ich skuteczności”.
Rządowym panaceum na problemy demograficzne miał być program 500 plus. Jednak według Głównego Urzędu Statystycznego – po chwilowym wzroście – liczna narodzin dzieci w Polsce spadła do poziomu z października 2016 roku. Odpowiadając na pytanie odnośnie niskiego poziomu dzietności, Szyszko wyjaśniał, że odwrócenie procesów demograficznych wymaga czasu. – Pani jest niezwykle młodziutka, ale niech pani przypomni sobie model 2+1. Za jakich czasów to było lansowane? – pytał były minister.
Szyszko, któremu przypomniano, że żłobki istniały już w XVIII w., odparł, że program PiS jest „koniecznością, aby przywrócić godność rodzinie”. Były minister nie powtórzył swoich sugestii z Pruszkowa, gdzie mówił, że to mąż powinien zarabiać „odpowiednią pensję”, aby żona nie musiała pracować.
Czytaj też:
Nie żyje Jan Szyszko