„Organizatorzy konkursu Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji” – czytamy w krótkim komunikacie, który został opublikowany 25 października. Jak wyjaśniono w dalszej jego części, „decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż nagrody”.
Książka Zychowicza wycofana z konkursu
W czwartek 24 października 2019 roku organizatorzy konkursu Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego poinformowali o wycofaniu z niego książki Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA”. „Decyzja jest zgodna z §7 pkt. 3 regulaminu Konkursu” – podano w komunikacie. Wspomniany punkt stanowi, że organizatorzy mogą „odmówić przyjęcia książek lub wycofać je z konkursu, jeżeli zostaną zidentyfikowane uchybienia wobec niniejszego regulaminu”. Za organizację konkursu odpowiadało IPN, TVP, Polskie Radio i NCK.
Oprócz nagrody od jurorów, miały zostać przyznane również wyróżnienia od internautów, którzy w październiku mogli głosować na tytuły w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa i najlepsza książka popularnonaukowa.
„Bez wiedzy jury. Wbrew prawu”
Zaistniałą sytuację skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych autor wspomnianej publikacji. „Szanowni Państwo, doszło do niebywałego skandalu. Mój »Wołyń zdradzony« został usunięty z konkursu Książka Historyczna Roku! Bez wiedzy jury. Wbrew prawu. Prowadziłem w głosowaniu Czytelników. Wszyscy zostaliśmy oszukani. Posunięto się do obrzydliwych metod żebym tylko nie wygrał” – napisał Piotr Zychowicz. „Właśnie dowiedziałem się, że mój »Wołyń zdradzony« usunięto z konkursu Książka Historyczna Roku, bo jakiś sąd kapturowy w TVP uznał, że jest... »niezgodna z polską racją stanu«. Istne kuriozum. Wzywam kolegów dziennikarzy od lewa do prawa o wsparcie! Brońmy wolności słowa w Polsce!” – apelował w kolejnym wpisie na Twitterze.
twittertwitter
Piotr Zychowicz jest autorem książek o historii Polski XX wieku. Głównie zajmuje się tematyką II wojny światowej. Jest publicystą tygodnika „Do Rzeczy” i redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”.
Cenckiewicz rezygnuje z funkcji jurora, IPN wydaje komunikat
„W związku z bezprawnym – bez wiedzy i zgody jury konkursu – wycofaniem książki Piotra Zychowicza »Wołyń zdradzony« z konkursu Książka Historyczna Roku, rezygnuję z zasiadania w jury w/w konkursu z ramienia Polskiego Radia” – napisał Sławomir Cenckiewicz. Historyk opublikował także dokument, który wysłał do prezesa zarządu Polskiego Radia S.A., w którym szczegółowo opisał przyczynę podjęcia wspomnianej decyzji.
IPN opublikował komunikat w sprawie. Przekazał, w jaki sposób miała zapaść decyzja o wykluczeniu książki Zychowicza z konkursu. „Informujemy, że decyzja o wycofaniu z 12. edycji konkursu Książka Historyczna Roku publikacji Piotra Zychowicza »Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA« nie została uzgodniona z Instytutem Pamięci Narodowej jako jednym z organizatorów konkursu” – poinformowano.
W mediach społecznościowych zawrzało. Wsparcia Piotrowi Zychowiczowi udzielili dziennikarze, a także anonimowi internauci.
Marcin Makowski
Janusz Schwertner
Tomasz Terlikowski
Tomasz Sekielski
Rafał Ziemkiewicz
Przemek Brzeziński
Kamil Waszkiewicz
Robert Ciemięga
Przemysław Misiołek
Marcin Torz
Jan Pawlicki
Artur Ceyrowski
Wojciech MuchaCzytaj też:
Ubiór nowo wybranego posła wywołał kontrowersje. „Nie będę politykiem w garniaku”