Jak informują dziennikarze „The Times of Israel”, którzy dokładnie przeanalizowali omawiane badanie, u respondentów z Europy Środkowej i Centralnej odnotowano wyraźny wzrost „przekonań antysemickich”. Jeżeli chodzi o badanych z Europy Zachodniej i ich wyniki – odnotowano „niewielkie zmiany” we wspomniany zakresie.
Badanie ADL zostało przeprowadzone na grupie 9 tys. pełnoletnich osób z 18 krajów na świecie. Jego uczestnikom zadano 11 pytań, które ADL stawia w przeprowadzanych sondażach tego typu od 1964 roku. W badaniu wzięli udział mieszkańcy z wybranych krajów europejskich, a także Kanady, RPA, Argentyny i Brazylii.
Badanie ADL: Co czwarty Europejczyk to antysemita
Na podstawie badania stwierdzono, że częstotliwość występowania postaw antysemickich wzrosła – o 14 proc. na Ukrainie, o 11 proc. w Polsce, o 9 proc. w RPA i Brazylii, o 8 proc. w Rosji i o 6 proc. w Argentynie – w stosunku do poprzedniego badania, które zostało przeprowadzone kilka lat temu. Około 25 proc. Europejczyków udzieliło odpowiedzi antysemickich na większość z 11 zadanych im pytań. – To głęboko niepokojące, że w przybliżeniu jeden na czterech Europejczyków ma antysemickie przekonania – ocenił Jonathan A. Greenblatt z ADL. – Wyniki badania stanowią sygnał alarmowy, który przypomina, że wiele musi zostać zrobione w kwestii edukacji – dodał.
Z badania ADL wynika, że 48 proc. ankietowanych Polaków negatywnie postrzega Żydów (37 proc. w 2015 roku). Niemal 75 proc. respondentów z Polski miało zgodzić się ze stwierdzeniem, że „Żydzi mówią zbyt dużo o tym, co im się stało w czasie Holokaustu". Uważa tak również 31 proc. Holendrów oraz 15 proc. ankietowanych ze Szwecji. „Żydzi mają zbyt duży wpływ w świecie biznesu” – tak sądzi 56 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu. Takie samo zdanie ma 72 proc. Ukraińców, 71 proc. Węgrów i 50 proc. Rosjan.
Czytaj też:
Niemcy chcą upamiętnić pomordowanych Żydów. W ulotce napisali o „polskim obozie zagłady”