Senatorowie wybrani z ramienia Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL wystąpili na konferencji prasowej, podczas której odnieśli się do doniesień medialnych na temat Tomasza Grodzkiego. Członkowie wyższej izby parlamentu wydali również oświadczenie, w którym wyrazili „solidarność i pełne poparcie” oraz potępili „kłamliwą nagonkę prowadzoną przeciw marszałkowi” od dnia jego wyboru. „Potępiamy niepoparte żadnymi wiarygodnymi faktami pomówienia, prowokacje, a nawet próby przekupstwa, by osiągnąć zeznania oczerniające marszałka Grodzkiego” – podkreślili senatorowie.
Zdaniem autorów oświadczenia telewizja państwowa oraz jedna ze służb specjalnych prowadzą „zorganizowany i zmasowany atak” na marszałka, co ich zdaniem przypomina „najgorsze praktyki sprzed roku 1989”. Dodali, że chociaż Grodzki jest od wielu lat obecny w życiu publicznym, to atak na niego rozpoczął się od dnia wyboru na stanowisko marszałka Senatu. Wspomniany atak „musi więc być traktowany jako atak na cały Senat RP i polityczne wysiłki zmiany wyniku wyborów, prowadzone za pomocą struktur państwa”. „Marszałek Tomasz Grodzki ma nasze niesłabnące zaufanie a jego bliscy – wsparcie” – podsumowano.
Dziesięć materiałów w TVP
Jak podaje Rada Etyki Mediów, tylko w okresie od 1 do 9 stycznia w „Wiadomościach” TVP marszałkowi poświęcono dziesięć materiałów, trwających łącznie ponad 28 minut. Sam zainteresowany wypowiadał się w nich przez 1 minutę 45 sekund. W programie pojawiały się m.in. oskarżenia dotyczące możliwości przyjmowania łapówek przez Tomasza Grodzkiego („Marszałek Senatu brał łapówki?” – emisja 9 stycznia), negatywnie przedstawiano działalność polityka na arenie międzynarodowej („Kontrowersyjna podróż marszałka Senatu” – emisja 5 stycznia).
W sprawie materiałów dotyczących Tomasza Grodzkiego zwróciła się do Rady Etyki Mediów pani Anna Szczepańska. Zainteresowanej chodziło o „Wiadomości” z 3 i 6 stycznia 2020 r., które jej zdaniem naruszały zasady „obiektywizmu, wolności i odpowiedzialności, szacunku i tolerancji a także domniemanie niewinności oraz zachęcały do samosądu”.