„W zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego szkoły powinny stosować się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zgodnie z przepisami prawa dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów, przy czym podejmowane działania powinny być adekwatne do sytuacji i zgodne z obowiązującymi procedurami” – czytamy w informacji GIS. „Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego br. Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych czy zamykanie szkół” – podano w dalszej części komunikatu.
Czytaj też:
Koronawirus we Włoszech. Władze poinformowały o 4 kolejnych ofiarach śmiertelnych
Zalecenia dla osób, które były we Włoszech
Osoby, które przebywały w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak m.in.: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinny o swoim stanie zdrowia niezwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie specjaliści określą dalszy tryb postępowania medycznego.
Z kolei osoby, które po powrocie do kraju nie zaobserwowały u siebie wspomnianych objawów, przez dwa tygodnie powinny kontrolować stan zdrowia - codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Czytaj też:
Koronawirus w Europie. Pierwsze przypadki w Austrii i Chorwacji