W przypadku polityków Platformy, zaufanie społeczne albo się poprawiło (zaufanie do Tuska zwiększyło się od lutego o 2 pkt proc., a do Gronkiewicz-Waltz o 1 pkt proc. - w obu przypadkach wynosi obecnie 48 proc.), albo - jak w przypadku Jana Rokity - pozostało bez zmian (43 proc.).
Na kolejnych miejscach wśród polityków obdarzonych największym zaufaniem Polaków znaleźli się: wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska (40 proc. respondentów, 3 pkt proc. mniej niż w lutym), szef SdPl Marek Borowski (38 proc., wzrost o 3 pkt proc.), lider PSL Waldemar Pawlak (35 proc., spadek o 1 pkt proc.) oraz prezydent Lech Kaczyński (35 proc., spadek o 8 pkt proc.).
Taki sam - 33-proc. - poziom zaufania społecznego zanotowali w marcu: lider PO Bronisław Komorowski (wzrost zaufania o 1 pkt proc.), szef SLD Wojciech Olejniczak (wzrost o 4 pkt proc.) oraz premier Jarosław Kaczyński (spadek o 8 pkt proc.).
Listę polityków budzących największą nieufność Polaków otwierają liderzy dwóch partii współtworzących koalicję rządową: LPR - Roman Giertych i Samoobrony, Andrzej Lepper. Pierwszemu z nich nie ufa 62 proc. respondentów CBOS, drugiemu - 58 proc. W obu przypadkach wzrósł odsetek Polaków nieufających tym politykom - w przypadku Giertycha o 3 pkt proc., w przypadku Leppera - o 5 pkt proc.
Co drugi respondent nie ufa także premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu (51 proc., wzrost o 5 pkt proc.) oraz prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu (50 proc., wzrost o 6 pkt proc.). Nieco mniej - 43 proc. Polaków - nie ufa Antoniemu Macierewiczowi (wzrost o 11 pkt proc. w porównaniu z lutym).
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 marca na liczącej 931 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
pap, ss