Przypomnijmy, senatorowie z poprawkami przyjęli ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (projekt rządowy). – Senat usunął z pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią koronawirusa – poinformował Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Chodzi o poprawkę Sejmu umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Za poprawką głosowało 47 senatorów, przeciw 29.
Przegłosowano również poprawki skreślające przyjęte przez posłów zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym sprzeniewierzenie się działaniom Rady i doprowadzenie do braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu.
Sejm odrzucił poprawki
Jak podaje RMF FM, w popołudniowym posiedzeniu Sejmu wzięło udział 12 parlamentarzystów, którzy reprezentowali wszystkie kluby i koła. Pozostali posłowie zgromadzili się w innych pomieszczeniach lub łączyli się z parlamentem zdalnie. Chociaż opozycja domagała się dyskusji nad poprawkami Senatu, to takiej możliwości nie dopuszczono. – Nie możemy się zgodzić na taki sposób prowadzenia obrad – bez pytań, bez dyskusji – komentował Władysław Kosiniak-Kamysz. – To jest rzecz niedopuszczalna. Dzisiaj państwo, chowając się za tabletami, większość rządząca, nie chce rozmawiać o zdrowiu Polaków – stwierdził z kolei Borys Budka.
Poprawki zostały ostatecznie odrzucone. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 235 posłów, a przeciw było 212. 11 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
Czytaj też:
Sztab Hołowni napisał do PKW. Padły pytania o organizację wyborów