Podczas dyskusji na temat kandydatury Bartłomieja Sochańskiego głos zabierali m.in. Anna Maria Żukowska czy Grzegorz Braun. – Kandydatura pana mec. Bartłomieja Sochańskiego budzi nasze zastrzeżenia. Zajmuje miejsce na które czeka Pan Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak. To są osoby,które zostały legalnie wybrane. Pan Sochański będzie kolejnym sędzią dublerem, będzie deligtymizował TK – stwierdziła Żukowska. Na mównicy pojawił się także Jarosław Kaczyński, który odrzucił oskarżenia o wysuwanie kandydatur „sędziów dublerów”. Ostatecznie podczas głosowania przyjęto kandydaturę Sochańskiego. „Za” było 234 posłów, przeciw 223, a wstrzymało się dwóch.
Kim jest Bartłomiej Sochański?
Informacje o urodzonym w 1955 roku Bartłomieju Sochańskim udostępniono na stronie Sejmu. „Od blisko czterdziestu lat jest adwokatem i radcą prawnym. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 roku uzyskał tytuł radcy prawnego. W latach 1983-1987 był zastępcą dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Od 1987 roku wykonuje zawód adwokata, obecnie w kancelarii adwokatów i radców prawnych Sochański i Osiński w Szczecinie. Przez wiele lat był delegatem na Krajowy Zjazd Adwokatury” – czytamy.
Sochański w latach osiemdziesiątych działał w NSZZ Solidarność, a po 1990 roku odbywał straże adwokackie w Kanadzie, Danii i Wielkiej Brytanii. „Specjalizuje się w prawach człowieka, prawie europejskim, prawie karnym gospodarczym. Był jednym z pełnomocników rodzin katyńskich w sporze przeciw Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu” – dodano. Jak przypomniano w biografii Sochańskiego, w latach 1994-1998 był on prezydentem Szczecina, a od 2001 do 2018 roku pełnił funkcję konsula honorowego Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie.
Czytaj też:
Szumowski mówił o leku stosowanym w walce z COVID-19. „W czerwcu będzie milion opakowań”