"Zasadniczą częścią tego orzeczenia jest to, że nie stworzono warunków, aby pani Alicja Tysiąc miała możliwość odwołania się od decyzji lekarskiej" - zaznaczył Religa. Minister przyznał, że w Polsce brakuje procedur zabezpieczających prawo kobiety do przeprowadzenia legalnej aborcji.
Minister Religa powiedział, że odwoływanie się od orzeczenia trybunału nie byłoby mądrą rzeczą. Dodał, że będzie jeszcze w tej sprawie konsultował się z prawnikami, jednak w jego przekonaniu przypadek Alicji Tysiąc świadczy o tym, że rzeczywiście nie mamy w tej kwestii odpowiednich procedur.
We wtorek Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, odmawiając Alicji Tysiąc usunięcia ciąży. Alicja Tysiąc, matka dwójki dzieci, cierpiała od wielu lat na poważną wadę wzroku i nosiła okulary minus 20 dioptrii. Kiedy w 2000 roku zaszła w ciążę, trzej okuliści uznali, że może dojść do pogorszenia jej wzroku. Odmówili jednak wydania zaświadczenia zalecającego usunięcie ciąży ze względów zdrowotnych. Lekarz rodzinny stwierdził, że ciąża stanowi zagrożenie dla jej oczu. Ginekolog natomiast uznał, że nie ma medycznych podstaw do usunięcia ciąży ze względów zdrowotnych. Po porodzie wskutek znacznej wady wzroku Alicji Tysiąc przyznano pierwszą grupę inwalidzką.
Religa wyraził przekonanie, że w Polsce wokół aborcji panuje niedobra atmosfera, o czym świadczyć może fakt, że choć trzech okulistów przyznawało, ze wzrok Alicji Tysiąc może się znacznie pogorszyć, jeśli będzie kontynuowała ciążę, żaden nie miał odwagi dać jej tej opinii na piśmie. "Atmosfera lęku wokół aborcji chyba jest. To źle. To w demokratycznym państwie nie powinno mieć miejsca" - podkreślił minister zdrowia. Dodał, że rozumie, że lekarz może odmówić wykonania aborcji ze względu na własne przekonania, ale jego obowiązkiem jest wskazanie kobiecie miejsca, gdzie będzie mogła przeprowadzić dozwolony prawem zabieg.
Pytany, czy życie w Polsce jest dostatecznie chronione, minister Religa odpowiedział, że jego zdaniem ustawa, która reguluje tę sprawę jest ustawą dobrą i nie powinna być zmieniana. Na pytanie o inicjatywę prezydenta, zmierzającą do umocnienia istniejącego kompromisowego zapisu w konstytucji odparł: "Dla mnie, jako dla lekarza i dla człowieka, jeśli zapis w konstytucji nie pozwoli na zmianę istniejącej ustawy to dobrze, obojętnie w jakim zmierza on kierunku" - podkreślił Religa.
pap, ss