W II turze wyborów prezydenckich najwyższa frekwencja w gminach do 20 tys. mieszkańców miała miejsce w gminach: Klwów, Szulborze Wielkie i Słupia – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Łącznie 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z byłych 49 województw otrzyma, zgodnie z naszymi zapowiedziami, wozy strażackie. Między innymi dzięki akcji MSWiA udało się osiągnąć najwyższą frekwencję wyborczą w Polsce w XXI wieku – powiedział na konferencji prasowej wiceminister w MSWiA Paweł Szefernaker.
Najwyższa frekwencja była w gminie Klwów – 94,61 proc. Drugie miejsce z frekwencją 89,9 proc. zajęła gmina Szulborze Wielkie (byłe woj. łomżyńskie), a trzecie z frekwencją 86,86 proc. gmina Słupia (byłe woj. skierniewickie).
Jak poinformowało MSWiA w żadnej z 49 zwycięskich gmin frekwencja nie była niższa niż 68 proc.
Bitwa o wozy
20 czerwca 2020 roku wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformowali o akcji „Bitwa o wozy” podczas konferencji prasowej w MSWiA. Zapowiedziano, że w każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł.
3 lipca minister Mariusz Kamiński ogłosił drugą turę „Bitwy o wozy”: wóz strażacki otrzyma gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich w każdym z byłych 49 województw, wg stanu granic województw na dzień 31 grudnia 1998 r. O nowe wozy nie będzie się mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.
– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspiera straże pożarne, również Ochotnicze Straże Pożarne, w sposób znaczący i dynamiczny. W tym roku dofinansowano zakup rekordowej liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym – powiedział wiceminister Maciej Wąsik. Warunkiem przekazania samochodów ochotniczym strażom pożarnym był wkład własny samorządu w postaci 200 tys. zł. Dla tych gmin, które nie mogły wygospodarować takich środków na zakup wozu, MSWiA przygotowało profrekwencyjną propozycję.
– Jako współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego chciałbym zaapelować do wójtów, burmistrzów, radnych ze wszystkich opcji politycznych, byśmy razem walczyli o jak najwyższą frekwencję wyborczą – powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Szefernaker. Jak dodał, inspiracją dla programu MSWiA były m.in. zeszłoroczne akcje profrekwencyjne samorządów.
Rozstrzygnięcie I tury
3 lipca 2020 roku przedstawiciele 16 gmin poniżej 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w poszczególnych województwach w pierwszym głosowaniu w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali promesy na sfinansowanie zakupu średniego wozu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej.
Były to: gm. Czernica (woj. dolnośląskie), gm. Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), gm. Godziszów (woj. lubelskie), gm. Zabór (woj. lubuskie), gm. Nowosolna (woj. łódzkie), gm. Żegocina (woj. małopolskie), gm. Michałowice (woj. mazowieckie), gm. Praszka (woj. opolskie), gm. Cisna (woj. podkarpackie), gm. Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), m. Łeba (woj. pomorskie), gm. Koszarawa (woj. śląskie), gm. Masłów (woj. świętokrzyskie), gm. Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), gm. Suchy Las (woj. wielkopolskie) i gm. Rewal (woj. zachodniopomorskie).