- 16:07
- Prezydent sporo opowiadał o historycznych zwycięstwach polskiego wojska, wiele nawiązań dotyczyło 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Żołnierze, moi kochani, wspaniali, możecie na mnie liczyć, jako zwierzchnika Sił Zbrojnych. (...). Niech żyje Polska! Niech żyje polskie wojsko! Dziękuję! – tymi słowami Andrzej Duda zakończył swoje wystąpienie.
- 16:00
- Przemawia prezydent. Andrzej Duda mówi, że 6 sierpnia to ważna data dla polskiego wojska. – Właśnie 6 sierpnia 1914 roku z ulicy Oleandry wyruszyła I Kompania Kadrowa, która była początkiem odradzającego się wojska i niepodległej Polski – stwierdza i dodaje, że również 6 sierpnia, ale już 1920 roku, Józef Piłsudski zatwierdził plany operacji obronnej, która zakończyła się zwycięstwem nad bolszewikami.
– Apeluję z tego miejsca do polityków, aby tak jak kiedyś, 100 lat temu, rząd obrony narodowej Wincentego Witosa składał się z polityków wszystkich ówczesnych stronnictw parlamentarnych, po to, aby ratować Rzeczpospolitą przed wydawało się nieuchronną klęską w wojnie z bolszewikami. Wojnie ostatecznie zwycięskiej. Tak jak oni potrafili wspólnie pracować nad obroną Rzeczypospolitej, a potem nad jej odbudową, tak apeluję, abyśmy razem byli w polskich sprawach – taką wspólną polską sprawą jest kwestia polskiej armii – mówi Duda. - 15:46
- Głos zabiera szef MON Mariusz Błaszczak. – Podczas pierwszej kadencji pan prezydent wielokrotnie dawał dowody, jak ważne są dla niego bezpieczeństwo Polski i obywateli i dobro Wojska Polskiego – mówi.
- 15.35
- Trwają uroczystości, można je oglądać na koncie Kancelarii Prezydenta:
- 15:30
- Rozpoczynają się uroczystości na Placu Piłsudskiego. Prezydent Andrzej Duda ponownie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi.
- 14:53
- Są już zdjęcia z uroczystości na Zamku Królewskim:
- 14:14
- 13:32
- Msza święta zakończyła się, Andrzej Duda idzie teraz na Zamek Królewski, gdzie będzie miała miejsce uroczystość Inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.
- 12:56
- - Wszechmogący Boże, Władco narodów, (...) prosimy, wspieraj Tego, którego postawiłeś na czele naszej ojczyzny i spraw, aby – wypełniając sumiennie swoje obowiązki - kierował się Twoją wolą i zapewnił wszystkim Polakom wolność, ład i pokój - mówił w trakcie homilii abp Stanisław Gądecki.
- 12:48
- W Bazylice Archikatedralnej pojawił się także premier:
- 12:46
- Wciąż trwa Msza święta z udziałem Andrzeja Dudy:
- 12:04
- W Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP:
- 11:21
- Trwają uroczystości. Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem, który ostatnio został "przyozdobiony" tęczową flagą:
- 11:15
- Kancelaria Prezydenta relacjonuje uroczystości na bieżąco:
- 11:13
- Prezydent przejął teraz meldunek od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Komendanta Służby Ochrony Państwa.
- 11:12
- Andrzej Duda dojechał już do Pałacu Prezydenckiego.
- 10:42
- Teraz Andrzej Duda przejedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie nastąpi przyjęcie meldunku od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Komendanta Służby Ochrony Państwa.
- 10:41
- - Zamykam obrady Zgromadzenia Narodowego - powiedziała Elżbieta Witek, uderzając laską marszałkowską o blat.
- 10:40
- Bochenek odczytuje protokół, który jest streszczeniem wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu minut.
- 10:39
- - Początek posiedzenia o godzinie 10:04, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego - Elżbieta Witek - wyczytuje sekretarz ZN, Rafał Bochenek.
- 10:39
- Elżbieta Witek podziękowała za przemówienie. Poprosiła też sekretarza Zgromadzenia Narodowego o przeczytanie protokołu.
- 10:38
- Andrzej Duda otrzymał owację na stojąco od przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy. Posłowie opozycji niewzruszeni siedzą na swoich miejscach.
- 10:37
- - Boże błogosław Polskę - zakończył swoje przemówienie prezydent.
- 10:37
- Prezydent podkreślił swoją wiarę w Boga, ale również wyraził wiarę w to, że również ludzie niewierzący podzielają troskę o dobro wspólne. - Wierzę w dobrą przyszłość naszej ojczyzny - kontynuował.
- 10:36
- - Wierzę w Polskę. Jesteśmy dumnym i wspaniałym narodem. Wierzę w Polaków, w naszą mądrość i pracowitość. Wierzę, że poradzimy sobie z wyznaniami, które stawia przed nami obecny czas - zaznaczył Andrzej Duda.
- 10:36
- - Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej. Każda, która ma Polskę w sercu - powiedział Andrzej Duda.
- 10:35
- - Polska to kraj gościnny i dumny - stwierdził Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył także znaczenie polskiej historii i wyraził nadzieję, że wszyscy będą bronić prawdy, iż pomyślność kraju jest wspólnym dziełem wszystkich obywateli.
- 10:34
- Polityk przypomniał o Inicjatywie Trójmorza. - To pokazuje, jak dzięki międzynarodowej współpracy wzrasta znaczenie naszego kraju - zaznaczył.
- 10:33
- Andrzej Duda zaznaczył także konieczność prowadzenia inwestycji lokalnych takich jak modernizacja szkół czy rozbudowa szpitali.
- 10:32
- - Kryzys wymusza szybkie i odważne decyzje, także w odniesieniu do inwestycji - zaznaczył polityk. Jego zdaniem to państwo powinno dawać impuls do inwestycji. - Musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju, na jakiej byliśmy przed pandemią - stwierdził.
- 10:31
- Andrzej Duda wskazał także na kolejną "polską sprawę", jaką jest praca. - Potrzebujemy Polski zapewniającej obywatelom możliwości do ekonomicznego i zawodowego rozwoju - dodał podkreślając, że istotne jest zapewnianie miejsc pracy w kraju tak, by młodzi ludzie nie musieli emigrować do innych państw.
- 10:29
- Prezydent wskazał także na potrzebę wzmocnienia służby zdrowia, w tym wdrożenia strategii onkologicznej czy ochronę seniorów.
- 10:29
- - Nasze bezpieczeństwo energetyczne umacnia krajowej i międzynarodowej infrastruktury gazu ziemnego - zaznaczył Andrzej Duda. Wspomniał także m.in. o rozbudowie gazoportu w Świnoujściu.
- 10:28
- Tymczasem prezydent zaznaczył, że każdy obywatel Polski ma prawo czuć się bezpiecznie. - Aby to bezpieczeństwo umacniać, musimy nadal modernizować służby mundurowe - zaznaczył.
- 10:28
- Katarzynie Lubnauer przemówienie Andrzeja Dudy raczej nie przypadło do gustu:
- 10:27
- - Bezpieczeństwo to nie tylko wojsko czy policja. To także bezpieczeństwo energetyczne czy żywnościowe - wyjaśnił polityk, dziękując przy okazji rolnikom za podejmowane przez nich trudy.
- 10:26
- Andrzej Duda przypomniał o podpisaniu Karty Rodziny. - Jan Paweł II apelował wielokrotnie, abyśmy otoczyli rodzinę szczególną ochroną. Mówił, że rodzina jest podstawową jednostką społeczeństwa - podkreślił.
- 10:25
- Polityk powtórzył obietnicę, że będzie "prezydentem polskich spraw". Wskazał, że podczas pierwszej kadencji spotykał się z ludźmi i chce to robić również przez najbliższe pięć lat. - Rodzina, inwestycje, praca, bezpieczeństwo, godność - wyliczał "polskie sprawy" prezydent.
- 10:24
- - Dziś z woli Polaków po raz kolejny obejmuję urząd prezydenta. Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości - przyznał Andrzej Duda podkreślając, że "konsekwentnie trwa przy swoich ideałach".
- 10:23
- - Tak właśnie rozumował i działał mój mistrz, Lech Kaczyński - przypomniał Andrzej Duda. - Szukał w polityce wspólnych mianowników, wspólnych spraw - dodał.
- 10:22
- Prezydent mówi teraz o obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej. - Przeżyjmy te wyjątkowe dni wspólnie, w poczuciu narodowej jedności - zaapelował.
- 10:22
- Na koncie Sejmu pojawiły się pierwsze zdjęcia z uroczystości:
- 10:21
- - Moja dłoń pozostaje zawsze wyciągnięta na znak szacunku - zaznaczył prezydent.
- 10:21
- Prezydent przekazał, że nawet po największych sporach ważne jest "podanie sobie ręki". Dodał, że właśnie z tego powodu zaprosił Rafała Trzaskowskiego podczas wieczoru wyborczego po ogłoszeniu wstępnych wyników drugiej tury do Pałacu Prezydenckiego.
- 10:20
- Andrzej Duda wskazał na istnienie problemów, wokół których należy budować szerokie porozumienie. - Spór polityczny, naturalny w każdym ustroju demokratycznym nie zniknie, bo jest częścią demokracji. Ale można wiele zrobić, by obniżyć jego temperaturę - powiedział.
- 10:19
- Prezydent wyraził nadzieję, że w kolejnych wyborach frekwencja będzie jeszcze wyższa. - Chcę być prezydentem polskich spraw - mówił dalej. - Jestem otwarty na współpracę i do tej współpracy zachęcam - dodawał.
- 10:18
- - Warto zastanowić się nad faktem, że pięć lat temu zagłosowało o ponad cztery miliony Polaków mniej - wskazał Andrzej Duda podkreślając, że należy zadać sobie pytanie, dlaczego tak się stało.
- 10:17
- Moment zaprzysiężenia Andrzeja Dudy:
- 10:17
- - Dziś demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek - zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent wskazał, że wysoka frekwencja w wyborach jest "sukcesem wszystkich".
- 10:16
- Głowa państwa wskazała, że były to trudne wybory, co wiązało się przede wszystkim z obecną sytuacją epidemiczną. - Składam wielkie podziękowanie za sprawne przeprowadzenie procesu wyborczego - podkreślił prezydent.
- 10:16
- Andrzej Duda podziękował wszystkim Polkom i Polakom, którzy poszli do urn. - I tym, którzy oddali swój głos na mnie i tym, którzy zagłosowali na moich kontrkandydatów. Dziękuję z całego serca za ten piękny akt wyborczy - dodał.
- 10:15
- - W wyborach wzięło udział ponad 20 mln wyborców, to wielka sprawa, wielkie zwycięstwo polskiej demokracji. Na mnie zagłosowało blisko 10,5 mln głosów. To przede wszystkim wielkie zobowiązanie, które przyjmuję z ogromną pokorą - powiedział prezydent.
- 10:14
- - Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli Narodu. Nasi wielcy przodkowie zapisali te ważne słowa w Konstytucji 3 Maja - powiedział Andrzej Duda podkreślając, że "Naród wyraził swoją wolę w wyborach".
- 10:13
- Pojawiają się pierwsze nagrania z Sejmu:
- 10:12
- Prezydent rozpoczął swoje przemówienie od zwrócenia się do obecnych na Sali Plenarnej ministrów, marszałków, posłów oraz byłych premierów i prezydenta.
- 10:12
- Teraz swoje przemówienie wygłosi Andrzej Duda.
- 10:11
- - Stwierdzam, że prezydent Andrzej Duda złożył wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgę - powiedziała Elżbieta Witek.
- 10:10
- - Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg - powtórzył Andrzej Duda za Elżbietą Witek.
- 10:09
- Andrzej Duda złoży teraz przysięgę. Wszyscy obecni na Sali Plenarnej powstają.
- 10:09
- Zdjęcie Pary Prezydenckiej z Sejmu:
- 10:08
- Marszałek Sejmu powitała również Mateusza Morawieckiego, członków jego rządu, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz byłych marszałków i premierów.
- 10:07
- - Szanowni Państwo, witam bardzo serdecznie prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonką - rozpoczęła Elżbieta Witek.
- 10:06
- Przedstawiciele Lewicy zdecydowali się na maseczki w kolorze tęczowym:
- 10:04
- - Otwieram obrady Zgromadzenia Narodowego - powiedziała Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu przypomniała, że celem uroczystości jest złożenie przysięgi przez Andrzeja Dudę. W Sali Plenarnej rozbrzmiewa właśnie "Mazurek Dąbrowskiego".
- 10:03
- Andrzej Duda i Pierwsza Dama pojawili się już na Sali Plenarnej. Posłowie Zjednoczonej Prawicy skandują "Andrzej Duda".
- 10:03
- Na Salę Plenarną weszła właśnie Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w towarzystwie Tomasza Grodzkiego, czyli Marszałka Senatu.
- 10:00
- Zgromadzenie Narodowe rozpocznie się z lekkim opóźnieniem.
- 9:59
- Wanda Nowicka już gotowa na uroczystość zaprzysiężenia:
- 9:58
- Na Sali Plenarnej pojawili się już rodzice Andrzeja Dudy oraz jego córka, Kinga.
- 9:57
- Tymczasem część parlamentarzystek zdecydowała się dzisiaj na kolorowe stroje:
Posłanki Lewicy ubrały się na tęczowo. „Gotowe na zaprzysiężenie” - 9:56
- Andrzej Duda jest już w drodze do Sejmu:
- 9:52
- Sejm już gotowy na przybycie prezydenta:
- 9:48
- Służby sanitarne w środowe popołudnie zajmowały się dezynfekcją sejmowych pomieszczeń:
- 9:35
- Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy rozpocznie się o godz. 10. Poniżej plan dzisiejszych uroczystości:
Jak przebiega zaprzysiężenie?
Zgodnie z Konstytucją, Prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu wobec ZN następującej przysięgi: „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”. Przysięgę można zakończyć słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”.
O złożenie przysięgi poprosi Prezydenta marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ona też będzie odczytywała kolejne fragmenty przysięgi, Andrzej Duda będzie powtarzał je za nią.
Koronawirus a zaprzysiężenie
Ze względu na wykrycie w ostatnich dniach przypadków koronawirusa wśród przedstawicieli Sejmu i Senatu, politycy zostali poddani testom na obecność SARS-CoV-2. Budynek Sejmu, w którym będzie odbywać się uroczystość, został zdezynfekowany, a parlamentarzyści mają zostać wyposażeni w maseczki ochronne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.
Co po zaprzysiężeniu?
Zaprzysiężenie to dopiero początek aktywności prezydenta tego dnia. Po zakończeniu obrad Zgromadzenia Narodowego prezydent spotka się z przedstawicielami Konwentu Seniorów Sejmu i Senatu.
Kolejnym punktem jest odebranie meldunków od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa majora SOP Pawła Olszewskiego, które odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Po tej uroczystości przyjdzie pora na mszę w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP. Nabożeństwo rozpocznie się w południe w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszę będzie celebrował przewodniczący KEP apb Stanisław Gądecki. Następnie prezydent uda się na miejsca upamiętnienia swoich poprzedników: Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Lecha Kaczyńskiego i złoży wieńce oraz kwiaty.
O godz. 14 głowa państwa przyjedzie na Zamek Królewski. Tam odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości zakończą się na pl. Piłsudskiego, gdzie o godz. 15:30 Andrzej Duda przejmie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Prezydent ma wygłosić przy tej okazji przemówienie.
Czytaj też:
Sekretarz stanu USA przyleci do Polski. Mosbacher: Partnerstwo między naszymi krajami jest silne i trwałe!