Z oficjalnego harmonogramu wynika, że w trakcie posiedzenia dojdzie do pierwszego czytania rządowego projektu ustawy, która ma zapewnić zagwarantowanie minimalnej emerytury działaczom opozycji antykomunistycznej. Według harmonogramu, posiedzenie Sejmu ma zacząć się o godz. 10:00.
Sejm ma zająć się także sprawozdaniem Komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu COVID-19. Posłowie chcą w niej umieścić kontrowersyjny zapis de facto znoszący odpowiedzialność dla polityków i urzędników za działania w czasie pandemii.
Czytaj też:
Abolicja za łamanie prawa w trakcie epidemii. Projekt PiS pod ostrzałem. „Szykuje się awantura”
Sejm ma zająć się również sprawozdaniami komisji o projekcie ustawy o spisie rolnym i narodowym spisie powszechnym oraz uchwałami upamiętniającymi zasług Jana Kowalewskiego i 40. rocznicy Lubelskiego Lipca '80.
Poza tym posłów czeka wiele głosowań, w tym dotyczące: informacji o działalności Rady Mediów Narodowych, sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2019 roku sprawozdania o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o warszawskiej komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, sprawozdania komisji o uchwałach Senatu w sprawie ustaw o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych i sprawozdanie komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
Dodatkowo Sejm ma zająć się powołaniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.
Piątkowe posiedzenie Sejmu: Premier będzie mówił o Białorusi
Oprócz spraw wymienionych w oficjalnym harmonogramie na ostatnią chwilę do piątkowych obrad może zostać dodanych parę innych punktów.
Jak informuje portal 300polityka, premier Mateusz Morawicki ma przedstawić w Sejmie program pomocy represjonowanym i wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Wystąpienie premiera w Sejmie na temat sytuacji na Białorusi potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Polskiego Radia.
Kolejną sprawą, która może być rozpatrywana na piątkowym posiedzeniu Sejmu jest projekt dotyczący pensji dla polityków i urzędników państwowych. Zakłada on podniesienie wynagrodzenia m.in. premierowi, prezydentowi czy wojewodom, ale też wprowadzenie pensji dla małżonka prezydenta.