„Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu” - przekazała Janina Ochojska na Twitterze.
O poważnym stanie zdrowia już kilka dni temu informowała Unia Demokratyczna. „Nasz kochany Henio Wujec walczy z ciężką chorobą. 13 sierpnia o godzinie 13.30 w kościele Św. Marcina w Warszawie odbędzie się msza święta za jego zdrowie. Jeśli jesteście stacjonarnie lub przejazdem w tym dniu w Warszawie, to zapraszamy do wspólnej modlitwy. Heniu, musisz wygrać” – przekazano na facebookowym profilu Unii Demokratycznej.
Kim był Henryk Wujec?
Henryk Wujec, który w grudniu skończyłby 80 lat, w latach 60. i 70. pracował w fabryce półprzewodników Tewa i Unitra-Cemi. W 1976 roku pomagał represjonowanym robotnikom z Ursusa, a następnie współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Od 1977 do 1981 roku należał z kolei do Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Za zaangażowanie w działania wspomnianej organizacji został zwolniony z pracy. Wujec od 1980 roku należał do "Solidarności", zasiadając nie tylko we władzach mazowieckich, ale również krajowych. Był internowany i więziony, a w 1989 roku wziął udział w obradach Okrągłego Stołu.
W latach 1989-2001 roku Wujec sprawował mandat posła, który uzyskał startując z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Sprawował także stanowisko wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Jerzego Buzka, a w 2010 roku udzielił poparcia Bronisławowi Komorowskiemu, który ubiegał się o urząd prezydenta.
Czytaj też:
Nie żyje jedna z najlepszych polskich siatkarek w historii. Zmarła cztery dni przed urodzinami