Od soboty cały kraj zostanie objęty żółtą strefą epidemiologiczną. Oznacza to szereg obostrzeń, w tym wprowadzony w czwartek nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, również na świeżym powietrzu. Ponadto obowiązywać będzie lista powiatów, w których zarządzono strefę czerwoną. Tam obostrzenia będą jeszcze surowsze. By powiadomić Polaków, w jakiej strefie zamieszkują, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła alerty bezpieczeństwa. Na rządowych stronach pojawił się również komunikat, że wysyłane są niekiedy fałszywe alerty.
Fałszywe alerty
„Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ” – głosi fałszywy SMS. Wiadomość ta jest rzekomo od sanepidu, jednak sanepid informuje, że komunikatów takich nigdy nie wysyłał. „Podejrzane SMS-y prosimy potraktować jako spam i oszustwo!” – ostrzega strona rządowa.
„W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję” – czytamy.
Strefy żółte i czerwone
Oprócz obowiązku zakrywania ust i nosa, w strefach będą obowiązywały także dodatkowe zasady. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą działały w godzinach od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – 4 metry kwadratowe na jedną osobę. Również w całym kraju nie będą mogły się odbywać dyskoteki.
Zmiany dotyczą też wesel. W strefie żółtej ma być maksymalnie 75 osób na weselu, w czerwonej 50. To ograniczenie wchodzi w życie od 17 października. W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W strefach żółtych takie wydarzenia można organizować przy udziale 25 proc. publiczności. Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób.