„Kwarantanna premiera jest następstwem potwierdzenia dzisiaj rano zarażenia u osoby, z którą miał kontakt w ostatni piątek 9 października” – czytamy w komunikacie rzecznika rządu. Piotr Müller podkreślił, że dotychczas u premiera „nie stwierdzono zachorowania na COVID-19”. Mateusz Morawiecki nie ma też objawów choroby, pracuje na razie zdalnie.
Kwarantanna premiera
Rzecznik rządu wyjaśnił, że wcześniej zostały przygotowane procedury na taką ewentualność, a obecnie je wdrożono. „Premier spędza kwarantannę w sposób umożliwiający podejmowanie decyzji oraz kontakt z przedstawicielami instytucji państwowych” – czytamy. Mateusz Morawiecki ma nadal prowadzi posiedzenia Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dalsze decyzje dotyczące testów premiera i długości trwania jego izolacji ma podejmować lekarz oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Kwarantanna – zasady
Kwarantannę nakładana jest na osoby, które miały styczność ze źródłem zakażenia, np. kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Odbywa się ją standardowo w miejscu zamieszkania lub izolatorium, jeśli nie ma takiej możliwości. Kwarantanna trwa 10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.
Czytaj też:
Winda, korytarz, garaż. Czy w tych miejscach trzeba zasłaniać nos i usta?