Przypomnijmy, że 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja embriopatologiczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Aborcji takiej dokonuje się wtedy, gdy płód jest ciężko uszkodzony.
Decyzja ta wywołała wielotysięczne demonstracje, które trwają nieprzerwanie od ponad tygodnia.
Prezydent Andrzej Duda zaproponował nowy kompromis aborcyjny
W odpowiedzi na konflikt społeczny prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 1993 roku. W ustawie z lat 90. dopuszcza się trzy sytuacje, kiedy kobieta może dokonać legalnej aborcji: gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, a także, gdy wystąpią ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.
Niedawna decyzja TK całkowicie znosi ostatnią przesłankę. W myśl projektu prezydenta, przesłanka ta miałaby pozostać, ale w zmienionej formie. Zgodnie z jego propozycją, kobieta mogłaby poddać się aborcji wtedy, gdy zostaną wykryte letalne (śmiertelne) wady płodu.
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się projektem jeszcze dziś?
Projekt prezydenta wpłynął do Sejmu w piątek 30 października, we wtorek 3 listopada został z kolei skierowany do I czytania w komisjach.
Mają się nim zająć Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisja Zdrowia. Zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie Sejmu, pierwsza z nich miała zebrać się jeszcze dziś - o 16:00. Komisja Zdrowia ma natomiast obradować 6 listopada o 9:00.
Jak jednak poinformowano na kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania komisji, posiedzenie odwołano. Chwilę wcześniej pojawiła się informacja, że nie odbędzie się również zaplanowane na 4-5 listopada posiedzenie Sejmu. Sejm ma się spotkać dopiero za dwa tygodnie – 18-19 listopada.
Czytaj też:
Nie opublikowano wyroku TK ws. aborcji. Dworczyk: To nie premier publikuje