Nowy sondaż Ipsos pokazuje trend, który od ok. miesiąca można zaobserwować także w badaniach innych pracowni. Uwidacznia się tam tendencja spadkowa w przypadku Prawa i Sprawiedliwości, a także cykliczne wzrosty Polski 2050 Szymona Hołowni.
Zgonie z najnowszym sondażem, wykonanym w dniach 23-25 listopada, oddanie głosu na PiS deklaruje 29 proc. ankietowanych. KO zdobywa 23 proc, Polska 2050 20 proc., Lewica 10 proc., a Konfederacja 9 proc. W zestawieniu znalazło się także PSL-Kukiz'15 z wynikiem poniżej progu wyborczego – 4 proc., jednak koalicja ta już nie istnieje. W czwartek 26 listopada, czyli po przeprowadzeniu sondażu, ugrupowania te ogłosiły, że nie tworzą już dłużej wspólnego frontu. 5 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź „trudno powiedzieć, na kogo zagłosuję”.
Podział mandatów działa na korzyść opozycji
OKO.press policzyło także, jak rozkładają się siły w Sejmie przy takim wyniku poszczególnych partii. Z wyliczeń serwisu wynika, że PiS może liczyć na 161 mandatów, KO na 120, Polska 2050 na 103, Lewica 42, a Konfederacja 33. Nie licząc Polski 2050, która jest nowa w zestawieniu, niemal wszystkie ugrupowania tracą mandaty względem tego, co zdobyły w wyborach w 2019 roku. Mandaty zyskuje jedynie Konfederacja, która swoim wynikiem zwiększa tę liczbę aż o 22 dodatkowe miejsca w Sejmie.
Przy takim układzie sił, PiS nie mogłoby liczyć ani na samodzielne rządy, ani nawet na większościową koalicję z Konfederacją. Pozostałe partie opozycyjne mogłyby z kolei utworzyć rząd większościowy, gdyż łącznie zdobywają 265 mandatów.
W których grupach PiS traci najbardziej?
OKO.press porównuje także, jak rozkładają się głosy w poszczególnych elektoratach. Ciekawe wyniki przynosi analiza wyborców PiS. Okazuje się, że partia rządząca traci najwięcej w tych grupach, dzięki którym wygrała w poprzedniej elekcji. Największe spadki odnotowano w grupie osób z podstawowym i średnim wykształceniem, gdzie w 2019 roku PiS zbierał ponad 60 proc. w każdej z nich. W najnowszym sondażu wyniki te plasują się na poziomie ok. 40 proc.
Sondaż Ipsos wykonano w dniach 23-25 listopada telefoniczną metodą CATI na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.
Czytaj też:
Ranking zaufania do polityków. Zaskakujące wyniki nowego sondażu CBOS