Dochodzenie w sprawie prowadzili policjanci z różnych jednostek. Do tej pory zatrzymano 28 osób, a zarzuty postawiono 60 podejrzanym. Funkcjonariusze wykonali także ponad 100 przeszukań, w wyniku których zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, dokumenty, jak również karty bankowe i karty SIM zarejestrowane na podstawione osoby oraz maski i przebrania wykorzystywane do wypłat pieniędzy z bankomatów. Przejęto także broń i narkotyki.
Ryszard Lwie Serce zatrzymany. Oszuści założyli 40 sklepów
W toku śledztwa ustalono, że część podejrzanych stworzyła 40 fałszywych sklepów internetowych, a ofiarami procederu padło kilka tysięcy osób. Ofiary oszustów płaciły za towar, którego nigdy nie otrzymały. Sklepy te rejestrowane były na tzw. „słupy” lub dane pochodzące z kradzieży tożsamości.
Obsługą telefoniczną fałszywych sklepów i wyłudzaniem danych z banków zajmował się Bartosz B. Mężczyzna współpracował z Jakubem D. posługującym się pseudonimem Ryszard Lwie Serce, a za pozyskiwanie rachunków bankowych odpowiedzialny był m.in. Marcin W. Wszystko wskazuje na to, że wśród ustalonych i zatrzymanych podejrzanych są także tzw. bankierzy, którzy ogłaszali na forach w DarkWeb, „usługę” prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.
Przestępcy koncentrowali się na promowaniu swoich sklepów, wykupując reklamy i pozycjonując je w wyszukiwarkach internetowych. Zainwestowali w to około 30 tys. zł. Co więcej, prowadzili także działalność phishingową, polegającą na podszywaniu się np. pod znane serwisy umożliwiające wykonywanie błyskawicznych płatności internetowych.
Czytaj też:
Łódzkie. 17-latka usłyszała zarzut zabójstwa noworodka
Policja rozbiła grupę przestępczą. Oszuści stworzyli fałszywe sklepy internetowe