Dzień Babci w Polsce
W naszym kraju Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku, czyli od 57 lat. Pomysł wyszedł z tygodnika „Kobieta i Życie”, czasopisma, które ukazywało się od 1946-2002, a następnie ponownie pojawiło się w sprzedaży jako miesięcznik w 2008 roku. Zaledwie rok po tym, jak gazeta wspomniała o święcie, pomysł podchwycił „Express Poznański”, który zaczął je popularyzować. W 1966 roku „Express Wieczorny” ogłosił dokładną datę, w którą obchodzony będzie „Dzień Babci”.
Dzień Babci – data
Dzień Babci obchodzony jest w Polsce, Bułgarii i Brazylii tego samego dnia, czyli 21 stycznia każdego roku. W 2021 roku święto wypada w czwartek.
Dzień Babci i Dzień Dziadka – kiedy obchodzone są w innych krajach?
W wielu krajach europejskich babcie i dziadkowie również mają swoje święta, chociaż mogą być one celebrowane w bardzo różny sposób i w różnych miesiącach. Przykładowo w Rosji Dzień Babci i Dziadka jest świętowany dopiero od 2009 roku. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych świętem seniorów jest Narodowy Dzień Dziadków, który został oficjalnie zatwierdzony przez prezydenta oraz Kongres. Obchodzony od 1978 roku zawsze w pierwszą niedzielę po święcie pracy, przypadającym na pierwszy poniedziałek września. Symbolem tego dnia jest niezapominajka, a dla uhonorowania babć i dziadków stworzono nawet specjalny hymn.
Polskie zwyczaje związane z Dniem Babci i Dniem Dziadka
W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka są obchodzone także w sposób szczególny. Zazwyczaj w szkołach odbywają się specjalne akademie, podczas których dzieci prezentują swoje zdolności, recytują wiersze, śpiewają piosenki, tańczą i wystawiają przedstawienia, ku czci swoich babci i dziadków. Często w ramach święta wręcza się starszym prezenty, laurki czy kwiaty.
Czytaj też:
300 zł mandatu za wyrzucenie papierka na chodnik. Albo i więcej