„Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście” – poinformował minister zdrowia. Adam Niedzielski załączył link do rozporządzenia regulującego na nowo tę kwestię.
Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu siedmiu dni od opublikowania dokumentu w Dzienniku Ustaw.
Minister o nadużyciach ws. teleporad
W piątek Niedzielski mówił, że „mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem”. Tłumaczył, że dotąd teleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia.
– Nowe regulacje przede wszystkim podwyższają dolną granicę wieku, gdzie teleporada nie będzie standardem, do szóstego roku życia – wskazywał. Poinformował jednocześnie, że w rozporządzeniu zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana. To są przypadki – mówił – dotyczące pierwszych wizyt.
– W sytuacji, w której osoba po raz pierwszy odczuwa pewną dolegliwość, wtedy absolutnie ma prawo skorzystać z lekarza i to właśnie nie w formie kontaktu poprzez teleporadę, tylko poprzez wizytę osobistą – mówił.
Czytaj też:
Raport Ministerstwa Zdrowia. Najnowsze dane o koronawirusie