– Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich będę się starał pomóc każdemu człowiekowi, niezależnie od wieku, przekonań politycznych czy zapatrywań światopoglądowych – przekonywał Bartłomiej Wróblewski podczas konferencji zorganizowanej w poniedziałek 15 marca. Kim jest poseł PiS, który będzie ubiegał się o stanowisko piastowane wcześniej przez Adama Bodnara?
Bartłomiej Wróblewski kandydatem na RPO. Kim jest?
Bartłomiej Wróblewski obronił doktorat na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ukończył studia prawa europejskiego w Bambergu i studia podyplomowe w Bonn. Staże naukowe odbył z kolei w Strasburgu i Berlinie. Publicznie deklaruje, że zna cztery języki obce.
Na przełomie lat 80. i 90. przyszły kandydat na RPO należał do Związku Harcerstwa Polskiego, działał także w korporacjach akademickich. W 2013 roku dołączył do Prawa i Sprawiedliwości i już rok później z listy tego ugrupowania dostał się do sejmiku wielkopolskiego. Swoją przygodę z Sejmem rozpoczął w 2015 roku, kiedy to uzyskał mandat startując w wyborach parlamentarnych w okręgu poznańskim. Cztery lata później uzyskał reelekcję.
Bartłomiej Wróblewski i wyrok Trybunału Konstytucyjnego
O 46-letnim pośle stało się głośno za sprawą wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jaki przygotowywał cztery lata temu. Przypomnijmy, Wróblewski wnosił o stwierdzenie niezgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej do aborcji. Wątek ten wrócił za sprawą październikowego orzeczenia TK, zgodnie z którym przesłanka embriopatologiczna jest niezgodna z konstytucją.
Wyrok TK wywołał duże oburzenie społeczne i doprowadził do licznych protestów. – Nie spodziewałem się, że będą takie protesty. Zależało nam na tym, żeby ta sprawa została zbadana przez Trybunał Konstytucyjny, a więc instytucję, która jest w pewnym oddaleniu od bieżących sporów politycznych – przyznał Wróblewski podczas styczniowej wypowiedzi na antenie TVN24.