Środa 17 marca to drugi dzień 27. posiedzenia Sejmu. O godzinie 11:15 na wniosek Lewicy posłowie wysłuchają informacji bieżącej w sprawie prowadzonych prac nad Krajowym Planem Odbudowy. Na 13:45 planowane jest pierwsze czytanie projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. O 15:00 rozpocznie się dwugodzinny blok głosowań. Według harmonogramu o 18:30 odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”.
„Tak dla rodziny, nie dla gender” - co zakłada projekt?
Za projektem stoją Ordo Iuris oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Przedstawiciele tych organizacji twierdzą, że antyprzemocowa Konwencja stambulska „opiera się na ideologii gender”. Postulują wypowiedzenie jej przez polskie władze i przyjęcie międzynarodowej Konwencji o prawach rodziny. Ordo Iuris podkreśla, że ten dokument jest „radykalnie ideologiczny” i wprowadza „tylnymi drzwiami” do polskiego prawa pojęcie „gender”. Jak czytamy w komunikacie Ordo Iuris:
Dokument opiera się na ideologii gender, która kobiecość i męskość postrzega wyłącznie jako konstrukty społeczne, w oderwaniu od rzeczywistości biologicznej. Zawarte w niej podejście do ludzkiej płciowości jest niezgodne z polską Konstytucją (...).
Autorzy projektu przekonują m.in., że „nieefektywne i nacechowane ideologicznie rozwiązania zawarte w Konwencji stambulskiej nie tylko nie służą ochronie rodziny i jej członków przed zjawiskami patologicznymi, w tym problemami przemocowymi, ale prowadzą do ich nasilenia”.
Czym jest Konwencja stambulska?
Konwencja stambulska to skrócona i uproszczona nazwa dla „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”. Polska ratyfikowała konwencję stambulską w 2015 roku, a jak dotąd podpisało ją ponad 40 państw. Nie wszystkie jednak ją ratyfikowały, w tym gronie są np. Czechy, Litwa, Łotwa, Słowacja czy Węgry. Teraz padła oficjalna zapowiedź, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, że Polska wypowie konwencję stambulską, wniosek ma być złożony 27 lipca.