- 15:35
- Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo i zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi obostrzeniami, jakie wprowadził rząd. Opis zmian znajduje się poniżej.
- 15:28
- Uporządkujmy. Rząd wprowadza ogólnopolski lockdown od 20 marca do 9 kwietnia. Oznacza to, że swoją działalność muszą zawiesić:
hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)
galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie
teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online)
kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury)
baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej)
sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające
kasyna
stoki narciarskie
kluby fitness i siłownie
obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
W klasach I-III szkoły podstawowej będzie obowiązywać nauka zdalna. Rząd zaleca także pracę zdalną. - 15:26
- Konferencja ministra zdrowia dobiegła końca.
- 15:24
- - Jeśli taka dynamika będzie dalej mieć miejsce, to za tydzień przekroczymy 30 tys. zakażeń dziennie - ostrzegł minister. Nie wskazał jednak, jakich dodatkowych obostrzeń możemy się spodziewać, gdyby taki czarny scenariusz się spełniał.
- 15:22
- Zakaz przemieszczania się w nadchodzące święta? - Aktualne obostrzenia będą obowiązywały od 20 marca do 9 kwietnia. Czy to tyle? Jeśli sytuacja jeszcze się pogorszy, to będziemy się nad tym zastanawiać - wskazał.
- 15:20
- Minister dodał, że lockdown będzie obowiązywał od soboty 20 marca.
- 15:18
- Minister jest także pytany o szczepionki AstraZeneca. - Interesujemy się różnymi scenariuszami - odpowiedział na pytanie, czy Polska odkupi te szczepionki, z których zrezygnowały inne kraje.
- 15:16
- Co z funkcjonowaniem kościołów? - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych - takie mamy obostrzenie dla kościołów w całym kraju - wskazuje minister.
- 15:14
- - Nie wprowadzamy żadnych obostrzeń w przemieszczaniu się - dodał minister, pytany przez dziennikarkę o kwestię konstytucyjności ograniczeń, jakie wprowadza rząd.
- 15:12
- - Martwi nas także intensywność ruchu, mobilność. Apeluję do pracodawców, by w miarę możliwości przejść na pracę zdalną - mówi Niedzielski.
- 15:11
- Minister wymienia, że ogólnopolski lockdown oznacza m.in. zamknięcie galerii handlowych, basenów, czy też miejsc kultury. Do 9 kwietnia wprowadzona zostaje także nauka zdalna dla klas I-III podstawówki, które były jedynymi, jakie w ostatnim czasie uczyły się stacjonarnie.
Ogólnopolski lockdown do 9 kwietnia. Rząd zamyka kina, galerie, teatry - 15:10
- - Podjęliśmy decyzję, by te same regulacje, co w czterech województwach, wprowadzić w całej Polsce - zakomunikował minister.
Minister zdrowia ogłosił ogólnopolski lockdown do 9 kwietnia. „Nie widać, żeby pandemia hamowała” - 15:09
- - Sytuacja w całym kraju się pogarsza. Nasze nowe decyzje będą dotyczyły całej Polski - zapowiada.
- 15:08
- Adam Niedzielski wskazuje także, że wciąż najtrudniej jest w woj. warmińsko-mazurskim. Na drugim miejscu jest Mazowsze, a na trzecim Pomorze.
- 15:07
- Minister mówił, że jeszcze w styczniu udział mutacji brytyjskiej wynosił 5 proc., co pokazuje drastyczny wzrost.
- 15:06
- - Dane z wczoraj mówią, że udział mutacji brytyjskiej osiągnął 52 proc. - dodał.
- 15:05
- - Nie widać, żeby pandemia hamowała. Główną przyczyną jest mutacja brytyjska - powiedział Adam Niedzielski.
- 15:04
- Jak wynika z informacji ministra, wydano decyzję, by powiększać bazę łóżek i respiratorów, które będą skierowane do oddziałów covidowych.
- 15:03
- Minister zdrowia informuje, że drastycznie rośnie liczba: zleceń na test pod kątem koronawirusa, a także zajętych łóżek covidowych.
- 15:02
- - Trzecia fala przyspiesza, musimy podjąć odpowiednie decyzje - zaczął minister Niedzielski.
- 15:01
- Zaczyna się konferencja ministra zdrowia.
- 14:56
- Z kolei z ustaleń Onetu wynika, że pod uwagę brano także zakaz przemieszczania się. Czy takie obostrzenie się pojawi? Przekonamy się już za chwilę.
- 14:52
- Jak nieoficjalnie podawał RMF FM, lockdown w całym kraju jest niemal przesądzony. Rząd miał wskazywać, że granicą, która będzie jednoznaczna dla podjęcia takiej decyzji będzie 25 tys. zakażeń dziennych. Taki wynik podano właśnie dziś.
- 14:48
- Już w ostatnich dniach przedstawiciele rządu zaznaczali, że całkowity lockdown nie jest wykluczony. Dane o zakażeniach pokazują bowiem bardzo niebezpieczny trend.
- 14:45
- Szykuje się ogólnopolski lockdown? Nieoficjalne doniesienia nie pozostawiają wątpliwości.
W środę 17 marca poinformowano, że minionej doby odnotowano aż 25 052 przypadki zakażenia koronawirusem i 453 zgony (350 pacjentów miało choroby współistniejące, a 103 osoby zmarły wyłącznie z powodu COVID-19). Jest to jeden z najwyższych wskaźników od początku pandemii w naszym kraju.
Niepokoi także liczba zajętych łóżek covidowych i respiratorów. Z opublikowanych danych wynika, że obecnie na terenie całego kraju zajętych jest 21 511 z 29 955 dostępnych łóżek COVID-19 (wzrost o 328 względem minionej doby). Jednocześnie pod respiratorami znajdują się 2193 osoby (wzrost o 54 względem minionej doby). Łącznie dostępnych jest 2979 respiratorów. Oznacza to, że drastycznie topnieje liczba sprzętu dostępnego do opieki nad pacjentami covidowymi.
Lockdown w całej Polsce. Wyjaśniamy, co to oznacza
Przypomnijmy, że stan obostrzeń w Polsce funkcjonujący na czas przed konferencją ministra zdrowia to tzw. mały lockdown, czyli większe ograniczenia w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna to przyczynek do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.
Wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu, które zapowiedział podczas konferencji minister oznacza, że we wszystkich województwach zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry i muzea, a także obiekty sportowe. Ponadto, uczniowie z klas I-III szkół podstawowych będą się uczyć w trybie zdalnym, starsi uczniowie także nadal będą korzystać ze zdalnego nauczania. Otwarte pozostaną kościoły, które będą nadal funkcjonować w reżimie sanitarnym – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Czytaj też:
Pandemia w 2020 roku miała dotyczyć innej choroby. Naukowcy tłumaczą, jak „ustąpiła” koronawirusowi