Kancelaria Prezydenta powiadomiła, że w czwartek 1 kwietnia Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydencka nowelizacja ustawy o SN, przyjęta przez Sejm, wydłuża o 3 lata (maksymalnie do 5 lat) termin na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 r.
Zmiany w procedurze wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego
Wprowadza też zmiany w procedurze wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Jeśli wybór nie zostałby dokonany za pierwszym razem, na kolejnym posiedzeniu byłaby wymagana obecność co najmniej połowy członków zgromadzenia izby, a na jeszcze kolejnym – 1/3. Jeśli kandydaci na prezesa SN nie zostaliby wybrani zgodnie z zasadami ustawowymi, to obowiązki prezesa izby SN tymczasowo pełniłby sędzia wskazany przez prezydenta.
Zgodnie z nowelą I prezes SN miałby także wykonywać obowiązki związane z wyznaczaniem składów orzekających oraz określeniem kolejności rozpoznawania spraw w przypadku zagadnień prawnych skierowanych m.in. przez PG, RPO i RPD.
Czytaj też:
Aleksander Kwaśniewski o Andrzeju Dudzie: Abdykował, robi krzywdę Polsce