Od wielu miesięcy parlament nie jest w stanie wybrać nowego RPO. Sejm dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, która ostatecznie zrezygnowała z ubiegania się o to stanowisko. W czwartek 15 kwietnia Sejm po raz kolejny podjął próbę wyboru następcy Adama Bodnara. O stanowisko RPO ubiegało się trzech kandydatów: zgłoszony przez PiS Bartłomiej Wróblewski, kandydat KO Sławomir Patyra oraz proponowany przez Lewicę Piotr Ikonowicz.
Piotr Ikonowicz - jak głosowali posłowie?
Większości w głosowaniu nie zdobył kandydat Lewicy. Piotra Ikonowicza:
- 80 posłów zagłosowało za (12 z klubu KO w tym m.in. Dariusz Joński, Franciszek Sterczewski, Krzysztof Mieszkowski i Barbara Nowacka; 47 z Lewicy, 20 z Koalicji Polskiej oraz Hanna Gill-Piątek)
- 250 posłów zagłosowało przeciw (228 z klubu PiS; 9 z KO w tym m.in. Paweł Kowal, Jan Grabiec, Arkadiusz Myrcha, Klaudia Jachira i Sławomir Neumann; 2 z klubu Koalicji Polskiej - Marek Biernacki i Jacek Tomczak; 9 z konfederacji oraz Stanisław Tyszka i Łukasz Mejza)
-
114 posłów wstrzymało się od głosu (3 z klubu PiS: Bartłomiej Wróblewski, Sebastian Kaleta oraz Zbigniew Girzyński; 102 z klubu KO; Andrzej Grzyb z Koalicji Polskiej; 3 z klubu Kukiz'15; 3 z ruchu Polska 2050 oraz Agnieszka Ścigaj i Ryszard Galla)
Sławomir Patyra - jak głosowali posłowie?
Sławomir Patyra także nie uzyskał większości głosów. Kandydata KO:
-
poparło 204 posłów (129 z klubu KO; 45 z Lewicy; 22 z Koalicji Polskiej; 3 z Konfederacji: Artur Dziambor, Jakub Kulesza oraz Janusz Korwin-Mikke; 4 z ruchu Polska 2050 oraz Ryszard Galla)
- przeciw zagłosowało 232 posłów (wszyscy z klubu PiS)
- wstrzymało się od głosu 16 posłów (2 z klubu PiS: Bartłomiej Wróblewski i Zbigniew Girzyński; 2 z Lewicy: Beata Maciejewska i Przemysław Koperski; 6 z Konfederacji; 4 z ruchu Kukiz'15 oraz Agnieszka Ścigaj i Łukasz Mejza)
Bartłomiej Wróblewski - jak głosowali posłowie?
Większość sejmowa podjęła decyzję o wyborze Bartłomieja Wróblewskiego. Kandydata Prawa i Sprawiedliwości:
- poparło 240 posłów (231 z klubu PiS; 6 z Konfederacji; 2 z ruchu Kukiz'15: Stanisław Żuk i Jarosław Sachajko oraz poseł niezrzeszony Lech Kołakowski)
-
przeciw zagłosowało 201 posłów (129 z klubu KO; 47 z Lewicy; 21 z klubu Koalicji Plskiej oraz 4 z ruchu Polska 2050)
- wstrzymało się od głosu 11 posłów (3 z klubu PiS: Wojciech Maksymowicz, Bartłomiej Wróblewski i Michał Wypij; Jacek Tomczak z Koalicji Polskiej; 3 z Konfederacji; 2 z Kukiz'15 oraz Łukasz Mejza i Agnieszka Ścigaj)
O dalszych losach wybranego przez Sejm Bartłomieja Wróblewskiego zadecyduje Senat.
Czytaj też:
Zamieszanie wokół RPO. Vera Jourova: Śledzimy z uwagą i zaniepokojeniem