Radni Białegostoku podjęli 27 kwietnia decyzję o pozbawieniu arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia honorowego obywatelstwa miasta. „Za” takim rozwiązaniem było 21 radnych: 14 z KO, dwóch niezależnych i pięciu z PiS. Wstrzymało się siedmiu samorządowców Prawa i Sprawiedliwości, a nikt nie był „przeciw”. Duchowny honorowym obywatelem Białegostoku został w 1995 r. Tytuł przed nim otrzymali Józef Piłsudski, Lech Wałęsa i Ryszard Kaczorowski.
Białystok. Abp Sławoj Leszek Głódź pozbawiony honorowego obywatelstwa
Katarzyna Jamróz z KO uzasadniając projekt uchwały tłumaczyła, że „w białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane wartości”. Wcześniej abp Głódź stracił także honorowe obywatelstwo stolicy. Z kolei w listopadzie 2020 r. białostoccy radni pozbawili tytułu kardynała Henryka Gulbinowicza. Powodem było tuszowanie pedofilii.
Decyzja radnych ws. abpa seniora gdańskiego to reakcja na działania Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Pod koniec marca zakończyło się dochodzenie dotyczące zaniedbań abpa Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Kolejnym aspektem były inne kwestie związane z zarządzeniem archidiecezją.
Watykan ukarał abpa Głódzia
Abp senior gdański otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakaz uczestnictwa w publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji. Musi też zapłacić odpowiednią sumę na rzecz „Fundacji św. Józefa”. Nie wskazano jednak, jak wysoka ma to być kwota. Podobną decyzję Watykan podjął wobec byłego biskupa Edwarda Janiaka
Czytaj też:
Abp Głódź i bp Janiak wciąż nie zapłacili kary nałożonej przez Watykan