Waldemar Buda poinformował w piątek 30 kwietnia, że Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Odbudowy. Projekt został również wysłany do Komisji Europejskiej. „Przed nami ważne głosowanie już 4 maja w Sejmie. Pokażmy, że są sprawy, które nie mogą dzielić” – zaapelował wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Przypomnijmy, również 30 kwietnia na stronach rządowych zamieszczono podsumowania dotyczące konsultacji Krajowego Planu Odbudowy i ich efekty. Zaktualizowana treść Krajowego Plan Odbudowy liczy niemal 500 stron i jest efektem pięciu wysłuchań oraz nadesłania 5,5 tys. opinii.
Projekt KPO. Co się zmieniło?
Na stronach rządowych udostępniono skróconą listę zmian w KPO względem poprzedniej wersji. Jak czytamy, w części grantowej to m.in.:
- Większa pula na inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry, związane z rozszerzeniem działalności z kwoty 300 mln euro na 500 mln euro;
- Większa pula na inwestycje dotyczące skracania łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym z 500 mln euro na 1,2 mld euro;
- Większa pula pieniędzy na wsparcie i modernizację placówek leczniczych. Na ten cel w sumie trafi 2,1 mld euro. 700 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych.
Z kolei w części pożyczkowej:
- Zwiększono środki na wsparcie rozwoju morskich farm wiatrowych do 3,2 mld euro;
- Dodano inwestycje w zakresie zielonego budownictwa wielorodzinnego o wartości 1,2 mld euro.
Czytaj też:
Trzaskowski o kolejnych rundach negocjacji ws. KPO. „Politycy Lewicy wyszli przed szereg”